Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na LSM rozpoczyna działalność Bank Czasu

Agnieszka Kasperska
Na LSM rozpoczyna działalność Bank Czasu
Na LSM rozpoczyna działalność Bank Czasu materiały ogranizatora
Godzina sprzątania w zamian za godzinę szycia spodni. Godzinne zakupy w zamian za godzinny spacer z psem - na LSM rozpoczyna działalność Bank Czasu.

Funkcjonujący w myśl hasła "Pomóż sobie pomagając innym" Bank Czasu to pomysł Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Inicjatywę podchwyciły niemal wszystkie dzielnicowe kluby, szkoły i ośrodki kultury.

- Koncepcja Banku Czasu polega na bezgotówkowej wymianie usług między jego uczestnikami - wyjaśnia Dorota Gąsior, dyrektorka MOPR w Lublinie. - Do banku mogą zgłaszać się osoby, które oferują chęć wykonania jakieś pracy lub usługi.

To, co będą mogły zaoferować, zależy wyłącznie od posiadanych umiejętności. Może być to np. naprawienie urządzeń AGD, wymiana opon w samochodzie, upieczenie ciasta, ugotowanie obiadu, korepetycje czy opieka nad dziećmi itp.

- Ważne jest to, że za swój czas nie będą żądać zapłaty. Zamiast niej będzie można odebrać "czas" oferowany przez innego uczestnika akcji - tłumaczą pracownicy filii nr 13 Biblioteki im. Łopacińskiego, którzy włączyli się do przedsięwzięcia.

Koordynatorzy będą skrupulatnie notować pracę uczestników Banku Czasu: wykonaną i otrzymaną. Będą chcieli, żeby w ciągu miesiąca lub dwóch bilans wyszedł na zero. Założenie jest takie: bank nie może być wolontariatem.

- Osoby w wieku emerytalnym mają zazwyczaj więcej czasu wolnego oraz posiadają wiele różnych umiejętności, którymi mogłyby się podzielić z innymi. Zachęcanie osób starszych do współpracy, stanowi rodzaj profilaktyki, która może ochronić tę grupę osób przed samotnością - dodaje dyr. Gąsior.

Organizatorzy zakładają, że niektórzy z uczestników banku zaoferują swój wolny czas na rozmowę, wspólne wypicie kawy, wyjście do teatru,obejrzenie filmu czy poczytanie.

Osoby zainteresowane Bankiem Czasu mogą składać swoje oferty do oznakowanych plakatami akcji skrzynek kontaktowych, zamontowanych w różnych miejscach osiedla im. Mickiewicza. Znajdziemy je m.in. obok Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a, przy administracja osiedla im. Mickiewicza na ul. Wileńskiej 2 oraz przy filii nr 13 MBP na ul. Grażyny 13.

Środa, 17 kwietnia, to na LSM Dzień Sąsiada.
W DK LSM przy ul. Wallenroda 4a, w godz. 15-18, odbędą się występy i zabawy integracyjne. Nowością tegorocznej imprezy będzie "punkt wymiany" rzeczy niepotrzebnych, ale sprawnych i niezniszczonych na inne (np. ubrania, bibeloty, urządzenia AGD).


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto