Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na żniwowanie. Poznaj tradycje XIX wiecznej wsi już w tę niedzielę

Redakcja
Już w najbliższą niedzielę, 26 lipca, w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Żniwowanie w skansenie. Podczas wydarzenia zobaczymy żniwiarzy i podbieraczki w tradycyjnych, lnianych strojach, jak również będziemy mogli poznać narzędzia i technologie sprzętu zboża, jakie wykorzystywano na przedwojennej wsi.

- Ludowe zwyczaje kojarzą się z dożynkami, czyli uroczystym zakończeniem żniw. Były one praktykowane głównie we dworach. Natomiast mozolny i długotrwały okres pracy żniwnej sam w sobie o czym zapominamy, zrodził wiele ciekawych wierzeń i zwyczajów. Warto podkreślić, że zbiorom plonów towarzyszyła ogólna radość - mówi Halina Stachyra, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej.

Żniwowanie w skansenie pozwala nie tylko zaznajomić się z kulturą i tradycją polskiej wsi, ale również poznać chłopskie wartości, które w naszym społeczeństwie są głęboko zakorzenione, gdyż wiele rodzin ma chłopskie korzenie. Do Muzeum Wsi Lubelskiej warto wybrać się całą rodziną, aby rodzice, bądź dziadkowie powracając choć na chwilę do wspomnień z dzieciństwa przekazali młodemu pokoleniu wartości swoich przodków – dodaje kustosz.

W niedzielę będziemy mogli przenieść się w czasie i doświadczyć atmosfery dawnych żniw. Wśród atrakcji nie zabraknie pokazów koszenia zboża kosą i kosiarką konną, jak również pokazu młocki i wypieku podpłomyków. Żniwowanie było wyjątkowym, uroczystym czasem dla mieszkańców polskiej wsi i niesie ze sobą wiele ciekawostek:

- Wraz z początkiem żniw kończył się przednówek, czyli czas, kiedy na wsi wyczerpały się już zapasy żywności. Dla wielu gospodarzy był to czas głodu. Tym bardziej moment przystąpienia do żniw był szczególnie ważną sprawą – tłumaczy kustosz - Złoty kolor słomy i twardość ziarna decydowały o czasie podjęcia sprzętu zboża.

Żniwa przypadały zwykle pomiędzy dniem Matki Boskiej Szkaplerznej tj. 16 lipca, a świętem Matki Boskiej Zielnej przypadającej 15 sierpnia, stąd data Żniwowania w skansenie - 26 lipca, wpisuje się w tradycyjny czas zbioru plonów.

Zrobić początek żniwom oznaczało ściąć i postawić choć jedną kopę snopków zboża, a najlepiej było to uczynić w sobotę, ponieważ jest to dzień poświęcony Matce Bożej. Tylko sobota, wg tradycji, dobrze rokowała rozpoczętej pracy i gwarantowała obfite plony.

Podczas żniw, mieszkańcy wsi mijając pracujących na polu żniwiarzy pozdrawiali ich zawołaniem Szczęść Boże! lub Boże dopomóż!, z kolei w odpowiedzi słyszeli Daj Boże!

Żniwowanie w skansenie rozpocznie się w niedzielę, 26 lipca o godz. 11:00. W programie:

  • Pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną (pole przy wiatraku z Zygmuntowa)
  • Tradycyjny posiłek żniwiarzy na polu
  • Pokaz młócenia zboża w okólniku z Urzędowa
  • Wypiek podpłomyków dla żniwiarzy (chałupa z Żukowa)
  • Wypiek podpłomyków dla żniwiarzy (chałupa z Żukowa)

O godz. 16:00 w zabytkowym kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza święta.

Wstęp: 12/6 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto