Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum UMCS: Wystawa „Starożytność Odległa i Bliska” dziełem Amatorów Antyku

Redakcja
Wystawa pt. „Starożytność Odległa i Bliska - niezwykła codzienność członków Koła Naukowego Amatorów Antyku” została otwarta w czwartek, 12 grudnia. Zorganizowanie tego przedsięwzięcia było możliwe przede wszystkim dzięki pasji członków Koła Naukowego Amatorów Antyku.
Ten materiał bierze udział w konkursie dla Dziennikarzy Obywatelskich MM Lublin!

- Młodzi ludzie, zrzeszeni w kole naukowym, głównie historycy i archeolodzy, już od ponad 10 lat działają przy Instytucie Historii UMCS – informuje Aneta Śliwińska z biura prasowego UMCS. - Inicjatywy podejmowane przez członków koła częstokroć bywają określane jako nieszablonowe, bo oprócz typowo akademickiej aktywności, której wyznacznikami są prelekcje i konferencje, członkowie zajmują się także rekonstruowaniem starożytności. Ta działalność jest doskonałym sposobem na ożywienie historii, na poznanie tego, o czym młodzież akademicka uczy się, na co dzień. Przez ponad 10 lat działalności Koło Naukowe Amatorów Antyku zgromadziło niezliczoną ilość przedmiotów rekonstrukcyjnych, a te stanowią atrakcję wystawy – dodaje.

Stowarzyszenie „Hellas et Roma” zrzesza z kolei miłośników starożytności, często absolwentów UMCS, jak również osoby z całej Polski.

- Ci wspaniali piewcy antyku, jako epoki z krwi i kości, odegrali nieocenioną rolę w krzewieniu wiedzy o świecie starożytnym – mówi rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. - Byli i są bowiem wszędzie tam, gdzie cenią i kochają starożytność, prezentując ją zgodnie z prostym przesłaniem: „nauczać i bawić”. Dzięki temu zaskarbili sobie wiele sympatii przede wszystkim wśród dzieci, młodzieży i studentów, a jednocześnie stali się świetnym ambasadorem naszej uczelni.

- Osiągnięcia tej grupy prawdziwych pasjonatów, inspirowanych i wspomaganych przez pracowników Zakładu Historii Starożytnej, znane są szeroko, nie tylko w środowisku naszego uniwersytetu – zauważa prof. Henryk Gmiterek. - Wśród przeszło czterdziestu zarejestrowanych na Wydziale Humanistycznym kół naukowych jest przy tym Koło Amatorów Antyku jednym z tych najbardziej widocznych, swą aktywnością przynoszących chlubę samym jego członkom, ale też wydziałowi w całości, jako wspólnocie uczących i uczących się”.

Historia

Początki historii Koła Naukowego Amatorów Antyku można odnaleźć w 2001 roku, kiedy to pod opieką ówczesnego doktora Dariusza Słapka studenci historii UMCS odłączyli się od Koła Naukowego Historyków Studentów. W ramach tej organizacji byli jedynie sekcją, a utworzyli odrębne koło naukowe, które zarejestrowano w 2008 roku. Jego specyfiką jest szeroko pojęta archeologia eksperymentalna, a członkowie grupy zajmują się badaniem wielu dziedzin życia codziennego, społecznego i politycznego Rzymian oraz Greków, a także „barbarzyńców”.

Amatorzy Antyku podejmują wiele inicjatyw na uczelni – organizują cykle wykładów, mających na celu poszerzanie wiedzy o świecie antycznym, lekcje łaciny, biorą udział w corocznym Dniu Historyka, w Festiwalu Nauki. Na uwagę zasługuje rozbudowana działalność KNAA poza uczelnią, przede wszystkim w postaci warsztatów edukacyjnych, prowadzonych w szkołach i ośrodkach muzealnych, a także w formie udziału w festynach archeologiczno-historycznych oraz kultury antycznej.

- Dobry duch koła – to cały czas prof. Dariusz Słapek, który jest dla nas osobą niezastąpioną i niezwykle pomocną – charakteryzuje wykładowcę jeden z członków koła Amatorów Antyku - a jego liczne wskazówki w kwestiach merytorycznych oraz możliwość rozmowy z nim podczas nieformalnych spotkań świadczą o głębokim zaangażowaniu i wsparciu, jakim darzy on swoich młodszych kolegów po fachu. Wiele z licznych prac profesora, poświęconych światu antycznemu, pozwala członkom koła pogłębić wiedzę, pobudzić ciekawość i chęć prowadzenia dalszych penetracji naukowych.

- Moja przygoda z kołem naukowym oraz ze stowarzyszeniem „Hellas et Roma” – to czas spędzony w niezapomnianej atmosferze, wykreowanej przez otwartych i pełnych pasji ludzi, którzy dzielili się ze mną swą wiedzą na temat antyku – wspomina absolwent historii UMCS Krzysztof Jończyk. – Działalność ta umożliwiła mi również kontakt z amatorami ludów zza limesu, co wpłynęło na rozwój mojego zainteresowania światem barbarzyńskim. Był to punkt zwrotny, dzięki któremu rozpocząłem przygodę z rekonstrukcją germańskiego woja – dodaje.

- Zaczęłam swoją działalność w KNAA, żeby zrobić coś niekonwencjonalnego na studiach – zwierza się Joanna Majdanik, studentka polonistyki UMCS. – Na początku nie myślałam, że tak bardzo zżyję się z członkami koła Amatorów Antyku i stowarzyszenia „Hellas et Roma” oraz że polubię nasze wyjazdy na festyny archeologiczno-historyczne, a przede wszystkim niezapomniane spotkania towarzyskie. Teraz, po kilku latach działalności mogę stwierdzić, że była to jedna z najlepszych decyzji w mojej przygodzie ze studiami.

- Przystąpiłem do obydwu tych organizacji, aby mieć jeden dzień więcej do poruszania się i do „wyżycia się”, jakim był cotygodniowy trening – zauważa Rafał Dobek, absolwent historii UMCS. - Jednak na tyle się wkręciłem, że nie jest to już jednosezonowa przygoda, a niekończąca się opowieść. Stało się tak, ponieważ odkryłem dotąd nieznany mi świat rekonstrukcji historycznej, obozowania w antycznym klimacie wraz z grupą pozytywnie nastawionych ludzi, którzy to tworzą świetną atmosferę - uzupełnia.

- Nie jestem członkiem KNAA, ale od 3 lat współpracuję z „Hellas et Roma” – informuje Barbara. – Spotkałam tych ludzi, gdy wystawiali swoją ofertę. Od razu urzekły mnie ich stoiska. Czego tam nie było! Puchary i garnki, grzebienie, lampki, gry, stroje, freski, wazy...Wszystko zrekonstruowane z największą pieczołowitością, a przy tym zaprezentowane barwnie i z pasją.

Na uroczystości był dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr. hab. Roberta Litwińskiego oraz dyrektor Instytutu Historii dr. hab. Dariusza Słapka, a także były prorektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Szczygieł oraz były dziekan wydziału prof. dr hab. Henryk Gmiterek.

Na wystawie zwiedzić można następujące bloki tematyczne:

1. Amatorzy Antyku jako "ambasadorzy" UMCS (archiwalia i informacje o Kole),
2. Grupa "zakręconych na antyk" (fotografie i refleksje członków KNAA i Stowarzyszenia „Hellas et Roma”),
3. Rekonstrukcja "wehikułem" czasu (przedstawienie głównych projektów rekonstrukcyjnych w formie artystycznych zdjęć),
4. Nasza włoska podróż (dla upamiętnienia podróży do Italii śladami antyku, którą członkowie Koła odbyli w dniach 18-26 kwietnia 2012 r., z okazji obchodów "Natale di Roma"),
5. Zastygła Inscenizacja (przedmioty rekonstrukcyjne: legionista rzymski, kobiety, przedmioty codziennego użytku itd.).

Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających do lutego w Sali Muzeum UMCS, ul. Radziszewskiego 11.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto