Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum UMCS: Wystawa poświęcona Kozienaliom

Redakcja
Od kilku dni w Sali Muzeum UMCS (gmach Biblioteki Głównej, ul. Radziszewskiego 16) czynna jest wystawa „Mimo upływu lat wciąż tacy sami. Historia Kozienaliów UMCS”.

Kozienalia 2014 potrwają od 5 do 31 maja, ale bezpłatne koncerty pod chmurką, czyli główne imprezy, zaplanowano w dniach 22-25 maja. Swego rodzaju novum będzie miejsce wydarzeń. Wszyscy artyści bowiem wystąpią na terenie zlokalizowanym na tyłach browaru pomiędzy ul. Bernardyńską a ul. Rusałka.

Jeszcze w ubiegłym roku koncerty odbywały się na skwerze przed Chatką Żaka. Tak było również w niektórych poprzednich edycjach imprezy, a to nie podobało się mieszkańcom okolicznych bloków. Miejsce to nie było też zbyt dobrym punktem ze względu na problemy związane z nagłośnieniem. Otaczające bowiem budynki, jak i drzewa, stwarzały ewidentne problemy techniczne. Natomiast tegoroczna lokalizacja przy ul. Rusałka stwarza możliwość zainstalowania tam aż trzech scen jednocześnie, dzięki czemu wszyscy obecni będę mogli znaleźć coś dla siebie.

- Poświęcona historii lubelskich Kozienaliów wystawa w Muzeum UMCS zorganizowana została z okazji obchodów 70-lecia powołania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i 55-lecia tego najbardziej charakterystycznego dla miasta święta studentów – Kozienaliów – informuje Aneta Adamska z biura prasowego uczelni. Ekspozycja dotyczy historii najstarszego święta naszych żaków, będącego jednocześnie jedną z wizytówek Lublina – dodaje.

Sama idea zorganizowania lubelskiego święta żaków zainicjowana została wiosną w 1958 roku. Wydarzenie to miało nosić nazwę „Igraszki Żaków Lubelskich”, ale zmieniono ją jednak na „Kozienalia”, aby nawiązać zarówno do herbu miasta, jak i pokazać lubelski charakter imprezy.

- Tradycja świętowania Kozienaliów sięga 23 października 1959 roku, kiedy to po raz pierwszy zaistniało to studenckie święto – tłumaczy Aneta Adamska, a prezentowana fotorelacja przedstawia ewolucję Kozienaliów na przestrzeni 55 lat, na przykładach studenckich ubiorów oraz motywów korowodów. Podróż w czasie zakończona jest prezentacją fotografii z ostatnich edycji jednych z największych tego rodzaju wydarzeń w Polsce.

Data pierwszych Kozienaliów zbiegła się z XV rocznicą powstania UMCS oraz Lubelskiego Ośrodka Naukowego. W ten dzień tłum poprzebieranych żaków uczestniczył najpierw w „chrzcinach” poszczególnych domów akademickich, którym nadano imiona wybrane przez komisję konkursową: Amor, Babilon, Cykoria, Dodek, Eskulap (później Cykorię zmieniono na Cebiona). Po tej uroczystości korowód żaków wyruszył z miasteczka akademickiego na plac Litewski.

Na kolejną tego typu uroczystość studenci czekali aż 5 lat. W 1964 roku drugie Kozienalia uświetniły obchody XX-lecia UMCS. Podobnie, jak poprzednio, również i tym razem różnobarwny korowód poprzebieranych żaków przeszedł spod akademików na plac Litewski. W programie były przede wszystkim zabawy studenckie, występy grup artystycznych, jak również imprezy taneczne trwające aż do rana. Studenci podchodzili do swego święta z dużym poczuciem humoru, dlatego też zabawa była przednia. Pierwszego dnia imprezy odbyły się wybory miss „Kozienaliów”. Wybrano dwie królowe: Krystynę Leszczyńską oraz Ewę Fornalską.

Dwa następne tego typu wydarzenia miały miejsce w latach 1969 oraz 1973.

One również powiązane były z kolejnymi rocznicami powstania uczelni. Programowo imprezy te były zbliżone do poprzednich. Ale poza tradycyjnym już korowodem w następnych dniach organizowane były także inne wydarzenia o charakterze kulturalnym, które odbywały się głównie w „Chatce Żaka”.

Decyzją władz rektorskich zaprzestano jednak w następnych latach organizacji tego święta. Do tradycji powrócono dopiero w ostatnim dziesięcioleciu minionego stulecia. W ciągu poprzednich 20 lat formuła Kozienaliów ewoluowała i uległa istotnym zmianom. Obecnie jest to wielki festiwal kultury studenckiej, w ramach którego koncertują najpopularniejsze gwiazdy estrady.

Dziś trudno już wyobrazić sobie Kozi Gród w maju bez organizowanych głównie przez studentów wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Organizatorami wystawy są: Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów UMCS, Samorząd Doktorantów UMCS oraz Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto