Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Lubelskie przypomina historię Riabininów. To rodzina zasłużona dla Lublina

Małgorzata Szlachetka
Danuta Riabinin na parterze kamienicy przy ulicy Złotej 3, obok tablicy poświęconej jej rodzinie. Fotografia z 2008 roku
Danuta Riabinin na parterze kamienicy przy ulicy Złotej 3, obok tablicy poświęconej jej rodzinie. Fotografia z 2008 roku Wojciech Jargiło/archiwum KL
Kameralna wystawa została zorganizowana w nieprzypadkowym miejscu: we wnętrzu kamienicy Riabininów, którą ta rodzina w 1995 roku przekazała miastu na cele kulturalne. Obecnie przy ulicy Złotej 3 mieści się Muzeum Józefa Czechowicza, literacki oddział Muzeum Lubelskiego.

Protoplastami znanego lubelskiego rodu, związanego z adresem przy ulicy Złotej, byli: berlińczyk Jan Karol Wilhelm Goetz i paryżanka Eugenia Klara Barroux. Małżeństwo pochowane jest na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie: on w części ewangelickiej tej nekropolii, a ona w części katolickiej.

Ich wnuk Jan Riabinin (1878-1942) - zasłużony historyk i kustosz Archiwum Państwowego w Lublinie, wnikliwy badacz dziejów naszego miasta oraz jego syn, Sergiusz Riabinin (1918-1997) - przyrodnik i poeta - spoczęli z kolei na prawosławnym cmentarzu przy Lipowej.

Sergiusz Riabinin w 1991 roku tak pisał o swoich korzeniach: „W rodzinie mej krąży więc przemieszana krew pod względem narodowym i wyznaniowym, a mnie (tak samo jak swego czasu memu ojcu) niełatwą byłaby odpowiedź na pytanie, kim się czujemy, zwłaszcza że to przemieszanie odbywało się ponad 100 lat w Polsce, w Lublinie, na Złotej...Takich pytań nigdy u nas w domu nie stawiano... Może to i dobrze?!” - to fragment maszynopisu, którego oryginał jest prezentowany obecnie na wystawie „O lubelskiej rodzinie Riabininów”.

Sergiusz Riabinin, syn Jana, interesował się m.in. fenologią, czyli nauką zajmującą się cyklicznym rytmem przyrody.

- Wspólnie z żoną Danutą przygotował pierwszy w Europie podręcznik do biologii dla osób niewidomych - mówi Anna Mazurek z Muzeum Józefa Czechowicza, która jest kuratorką omawianej wystawy. Przygotowała ją wspólnie z Małgorzatą Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina.

Finisaż wystawy to spotkanie poświęcone Danucie i Sergiuszowi Riabininom. Opowieść o nich będzie snuł grafik Zbigniew Jóźwik, przyjaciel Riabininów, który udostępnił na wystawę archiwalia związane z tą familią.

Spotkanie odbędzie się 10 października (wtorek) o godz. 16 w Muzeum Czechowicza przy ulicy Złotej 3.

Zobacz też: Sztuka z legendarnego Niebieskiego Domu. Obrazy Fridy Kahlo i jej ukochanego Diega przyjechały do Poznania

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto