Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
O tym, dlaczego warto wybrać się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej pisze Dziennikarz Obywatelski Fotonews.

Z bogatej oferty atrakcji turystycznych naszego regionu, w niedzielne popołudnie wybraliśmy wycieczkę do muzeum Henryka Sienkiewicza. W Woli Okrzejskiej od ponad 45 lat funkcjonuje muzeum jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. W dworku, gdzie urodził się Henryk Sienkiewicz utworzono w 1965 muzeum, w którym do dziś gromadzone są pamiątki związane z samym Sienkiewiczem, jak i jego rodziną. Dzięki staraniom Antoniego Cybulskiego, kierownika muzeum, możemy oglądać cenne rękopisy, wydania książek, meble, obrazy i inne przedmioty, należące do Sienkiewiczów. Zobaczymy tu rekwizyty z filmowych adaptacji największych dzieł oraz dotkniemy eksponaty z epoki pisarza.

Dzięki uprzejmości i gościnności pana Antoniego poznaliśmy kawałek historii samego muzeum jak i fakty z życia Henryka Sienkiewicza. Pan Antoni oprócz tego, że jest kierownikiem muzeum, oprowadza także po pokojach dworku, prezentując historię eksponatów.

W sezonie zimowym muzeum działa w uśpieniu. Nabiera życia od wiosny. Jest miejscem wielu imprez kulturalnych. Tutaj odbywają się warsztaty malarskie i fotograficzne. Do Woli Okrzejskiej w ciągu dziesięcioleci działania tej placówki, przybywali znani politycy i osobistości kościoła polskiego.

Trzy kilometry za Wolą Okrzejską, w Okrzei, znajduje się kopiec z ponikiem Henryka Sienkiewicza. W latach 1932-38 zwożono tu i przesyłano ziemię nawet z Ameryki i wielu miejsc związanych z pisarzem. Kopiec (podstawa i średnica 45 m, wysokość15 m) usypano z 6 tys. metrów sześciennych ziemi. Na szczycie znajduje się pomnik z białego marmuru według projektu artysty siedleckiego Mariana Gardzińskiego o wysokości 2,7 m. Ze szczytu widać sąsiednie wsie oraz kościół w Okrzei, fundowany przez Teresę z Lelewelów Cieciszowskiej, prababkę Henryka Sienkiewicza.

Od pana Antoniego Cybulskiego dowiedzieliśmy się, że od kwietnia tego roku przechodzi na emeryturę i nie wiadomo co będzie dalej z muzeum. Widać, że wkłada serce w to co robi i zachęcał nas, aby promować to miejsce i zapraszać do muzeum zwiedzających.

Jeżeli macie możliwość wybrania się w weekend, odwiedźcie muzeum. Jeden dzień wystarczy, aby zobaczyć wszystkie miejsca związane z wieszczem w gminie Krzywda. Naprawdę warto. Z Lublina udajemy się trasą na Lubartów-Kock. Następnie w Kocku skręcamy na Łuków. Mijamy Serokomlę, Hordzież, Adamów i Gułów Do Woli Okrzejskiej doprowadzą nas przydrożne drogowskazy z informacją o muzeum. Muzeum czynne jest od 10 do 17 codziennie (oprócz poniedziałków). Kilka złotych, to koszt przeniesienia się w czasy Henryka Sienkiewicza.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeumhs.webpark.pl/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto