Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mój pierwszy samochód

Goral Konrad
Goral Konrad
Musi być czerwony i szybki – mówią ci, którzy szukają odpowiedniego auta dla siebie. Ale czy tylko kolor i prędkość się liczą? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kupna używanego samochodu.

Z autem jak z prezentem. Trzeba wziąć pod uwagę, dla kogo go kupujemy, jak często będziemy z niego korzystać i czy zaspokoi nasze potrzeby estetyczne. Przekładając to na przykład auta – musi być całkowicie dopasowane do naszych potrzeb.

Wielkość i ekonomia

- Dla studentów i młodych ludzi najlepsze będą auta ekonomiczne w eksploatacji, czyli takie, które palą niewiele benzyny. Tu z pomocą przychodzą bardzo popularne modele typu: fiat seicento, opel astra czy volkswagen polo – wylicza Artur Domański z komisu samochodowego „Na skarpie”.
Jeżeli mamy rodzinę, trafniejszym wyborem będzie kupno mini-vana, samochodu spod znaku np. opla zafiry czy renault scenic. – Poszukiwacze tego typu samochodów często pytają o wielkość bagażnika lub ilość miejsc do siedzenia. Również popularne są auta, w których można przewieźć siedmiu pasażerów - podkreśla Domański.

Stan techniczny

To bardzo ważna rzecz. Często zdarza się, że klienci autokomisów przychodzą i mówią, jaką kwotę chcą wydać na samochód. Cena odgrywa bardzo ważną rolę, podobnie jak wygląd, ale powinniśmy się skupić jednak na stanie technicznym pojazdu. – Oczywiście, wygląd świadczy w pewien sposób o stanie samochodu. Z reguły ładne, zadbane auta są bardziej sprawne technicznie, niż te poobijane i ze zniszczoną karoserią – tłumaczy Domański. Ważne jednak żeby przejrzeć książkę serwisową pojazdu i zapoznać się z historią jego napraw. Jeżeli to możliwe warto podjechać samochodem na stację diagnostyczną gdzie auto obejrzy i przetestuje specjalista. Na pierwszy rzut oka, ciężko stwierdzić czy wszystko jest w porządku. – Nie polecałbym np. auta po wypadku – mówi Domański.

Przebieg

Samochód z większym przebiegiem, ale bez wypadku będzie lepszy niż „świecący się” pojazd po stłuczce. Osoba, która sprzedaje nam samochód w komisie ma obowiązek znać stan techniczny pojazdu. Jeśli udowodnimy, że ukrył przed nami wadę lub uszkodzenie to możemy sądzić go o zwrot kosztów. Trudniej jest, jeżeli kupujemy samochód np. na giełdzie. Sprzedający może powiedzieć, że nie zna się na autach i nie wiedział nic o usterce. Wtedy możemy mieć pretensje tylko do siebie, bo nie sprawdziliśmy, co kupujemy.

Ekspert się przydaje

Kupno samochodu to poważna sprawa, dlatego kiedy zdecydujemy się odwiedzić salon lub komis warto zabrać ze sobą osobę, która wie więcej od nas o samochodach. Idealnie, jeżeli byłby to fachowiec w tej dziedzinie. Wiedza teoretyczna nie zastąpi praktyki.

Do wymiany

Kupując samochód musimy być świadomi, że prędzej czy później przyjdzie nam kupić i wymienić części. Tu warto zwrócić uwagę skąd pochodzi nasze auto. - Ciężko powiedzieć, które części są wymieniane najczęściej, to już zależy od modelu samochodu – wyjaśnia Paweł Wójcik z firmy Auto-Mix. – W samochodach europejskich łatwiej jest wymienić części, są dużo tańsze i lepiej dostępne. Niestety pewne rzeczy psują się częściej. Części do aut japońskich są droższe, trudniej dostępne, ale na pewno będziemy wymieniać je rzadziej – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto