Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minął pierwszy miesiąc funkcjonowania nowej szkoły na Sławinie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wprawdzie już od początku miesiąca odbywają się zajęcia w nowo otwartym Zespole Szkół nr 12 przy ul.Sławinkowskiej 50, ale dopiero 20 września miało miejsce uroczyste otwarcie placówki z udziałem Prezydenta Miasta Lublin dra Krzysztofa Żuka.

Licznie przybyli też przedstawiciele Parlamentu RP, Wydziału Oświaty i Wychowania UM, Kuratorium Oświaty, Rady Miasta Lublin, Lubelskiej Kurii Metropolitalnej, wielu instytucji i organizacji. Nie zabrakło również delegacji innych tego typu lubelskich placówek, a także dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

Była też miejska radna Jadwiga Mach przez lata zabiegająca o tę inwestycję, bez której trudno sobie wyobrazić, że zaniedbany przez długi czas teren przeistoczył się w już tętniącą i jakże przydatną placówkę oświatowo-wychowawczą.

Na sam projekt miasto wydatkowało 375 tys. złotych, na roboty budowlane 25 mln, a na wyposażenie prawie 3 mln. I choć nie są to małe sumy, to obecnie jest to najnowocześniejsza placówka w mieście, która będzie miała nawet własne obserwatorium astronomiczne. I to już na wiosnę.

Zespół Szkół nr 12 tworzą trzy jednostki: 4-oddziałowe Przedszkole nr 86, 21-oddziałowa Szkoła Podstawowa nr 14 im. Tadeusza Kościuszki oraz w bieżącym roku szkolnym jedynie 2-oddziałowe Gimnazjum nr 27. Tak więc łącznie do placówki zapisanych jest obecnie 697 uczniów, ale za rok będzie ich więcej w związku ze zwiększaniem się liczby oddziałów w gimnazjum.

Budynek jest niezwykle funkcyjny i przyjazny dla uczniów, choć jedynie jednopiętrowy; składa się z pięciu segmentów.

Część A – administracyjna wraz z głównym wejściem – łączy 3 kondygnacje. W piwnicy zlokalizowane są szatnie z odrębnym wejściem z zewnątrz i oddzielnymi szafkami dla każdego ucznia. Na parterze umieszczono pomieszczenia administracyjne (gabinet stomatologa, pielęgniarki, psychologa, logopedy, pedagoga, itp. Jest tam również sala dla społeczności osiedla, przeznaczona do organizowania różnych wydarzeń związanych z życiem tej lokalnej społeczności. A sala multimedialna, informatyczna i astronomiczna wraz z obserwatorium oraz biblioteka z czytelnią są na piętrze.

Część B – to dwukondygnacyjny segment przedszkolno-dydaktyczny z odrębnym wejściem. Na parterze zlokalizowane są sale zajęć dla najmłodszych, szatnia i pokój nauczycielski, na piętrze zaś sale lekcyjne dla uczniów (biologiczna, plastyczna, fizyczna i chemiczna).

Część C – kuchenno-techniczna: w piwnicy umieszczono kotłownię, wentylatornię oraz magazyny, zaś na parterze – kuchnię i jadalnię.

Część D – w całości dydaktyczna: na parterze mieszczą się 4 szkolne świetlice oraz sale lekcyjne dla klas młodszych wraz z indywidualnymi szafkami na książki dla uczniów. Sale lekcyjne znajdują się również na piętrze, a dodatkowo jest tam także umieszczony pokój nauczycielski.

Część E – to wielka sala gimnastyczna wraz z widownią dla 225 osób, zapleczem dla uczniów i nauczycieli, siłownią, salą zabaw dla klas młodszych, salami ćwiczeń, przebieralniami.

Od strony ul. Sławinkowskiej przy szkole powstał duży parking na 200 miejsc, zaś drugi na 16 miejsc – od strony ul. Świerkowej. Tutaj są również przewidziane miejsca dla osób niepełnosprawnych. A w niedalekiej przyszłości na terenie placówki ma powstać również basen.

Na czele licznego grona pedagogicznego, pracowników administracyjnych, technicznych i obsługi stoi dyrektor ZS nr 12 Lucjan Miciuk, mając do dyspozycji grupę 4 wicedyrektorów, odpowiedzialnych odpowiednio za pracę przedszkola, klas 1-3, oraz klas 4-6 i oddziałów gimnazjalnych.

Czterooddziałowym przedszkolem kieruje wicedyrektor Joanna Hałoń-Gnutek. - Moimi oczekiwaniami i nadzieją jest ścisła i dynamiczna współpraca z rodzicami - informuje. Mam do dyspozycji młody zespół pracowników, dysponujący już jednakże wysokimi umiejętnościami i dobrymi kompetencjami, które będą oni urzeczywistniali dla dobra dzieci. Sumienna indywidualna praca z naszymi podopiecznymi będzie dla nas gwarancją sukcesu, którego nie pragniemy jednakże osiągnąć na drodze rywalizacji, ale we współpracy z innymi podobnymi placówkami – dodaje.

- Zapisanych do przedszkola jest 100 dzieci. Mogłoby być ich jeszcze więcej, bo posiadamy świetną bazę i możliwości. Długa jest również lista rezerwowa, ale decyzja nie należy do nas, lecz do organu prowadzącego – konkluduje Joanna Hałoń-Gnutek.

- Nieco ze smutkiem opuszczaliśmy stary budynek szkolny przy al. Warszawskiej – wyznaje wicedyrektor Ewelina Zakrzewska – gdyż mieliśmy w bezpośrednim sąsiedztwie skansen, ogród botaniczny, w których mogliśmy realizować podstawę programową bez straty czasu na dojście czy na dojazd do tych obiektów. Teraz będzie nieco dalej, ale za to zyskaliśmy fantastyczny budynek, w którego sąsiedztwo przeniesiemy niebawem również nowe urządzenia z placu zabaw przy dawnej „Czternastce”.

Osiem oddziałów klas pierwszych to łącznie 190 uczniów, a w połączeniu z gimnazjalistami – 600 osób.

- Otaczające nas osiedla bardzo szybko rozrastają się i zapewne za kilka lat nie pomieścimy już w naszych murach wszystkich chętnych, co może stworzyć niebyt komfortową sytuację – martwi się Ewelina Zakrzewska. - Zapisaliśmy dużo dzieci także spoza naszego bezpośredniego sąsiedztwa, jak np. z Osiedla Nałkowskich czy z Jastkowa. Prezydent Lublina w trakcie niedawnej wizyty stwierdził, iż nasza szkoła jest szkołą XXI wieku, więc takie słowa zobowiązują! – dodaje.

Budynek szkolny jest przystosowany dla uczniów niepełnosprawnych fizycznie. Zainstalowana została nawet specjalna winda do przewożenia uczniów na wózkach inwalidzkich. Oprócz języka angielskiego nauczany będzie również język niemiecki oraz hiszpański, organizowane będą klasy profilowane.

- Będziemy tworzyć tradycje, zwyczaje, aby w świadomości pojawiło się przekonanie, że to dobra szkoła, że ona uczy, kształci, ale dom wychowuje – wyjaśnia wicedyrektor Beata Sitnik. - Będziemy dążyć do tego, aby każdy nauczyciel mógł realizować to, co zaplanował i aby to właśnie przekładało się następnie na jego uczniów.

Nowej Szkole, Gronu Pedagogicznemu życzyć wypada przede wszystkim wytrwałości, aktywności i cierpliwości. Powodzenia!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto