Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mimo protestów nowy statut UMCS został przyjęty przez Senat uczelni

Maciej Wijatkowski
Przed salą Senatu w środę odbyła się pikieta
Przed salą Senatu w środę odbyła się pikieta mavi
Senat UMCS przyjął nowy statut uczelni, mimo protestów części kadry naukowej. Rektor do ostatnich chwil wprowadzał autopoprawki.

Stworzeniu i zatwierdzeniu nowego statutu UMCS towarzyszyły emocje i protesty. List otwarty, opublikowany i rozpowszechniany wśród kadry naukowej i pracowników zarzucał rektorowi odejście od zasad demokracji na uczelni i nieprzestrzeganie procedur konsultacji projektu.

Na posiedzeniu w środę, senat uczelni przyjął i zatwierdził nowy statut, stosunkiem głosów: 39 „za” i 12 „przeciw”, przy jednym wstrzymującym się. Rektor odmawiał komentarzy na temat zaistniałego sporu do czasu posiedzenia senatu.

- Zarzucano nam zbyt szybkie i niejawne tworzenie nowego statutu, jakoby dla uniemożliwienia konsultacji jego kształtu - mówił po posiedzeniu rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski. - To zwykła nieprawda, może wynikająca z niewiedzy. Nie zaczęliśmy pracy w kwietniu, lecz jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. 19 grudnia podjęliśmy uchwałę kierunkową, co do przyszłego kształtu uczelni, podziałów na instytuty badawcze i zakłady dydaktyczne. Wtedy też zadecydowaliśmy o utrzymaniu takich wydziałów, jakie mamy dotychczas, głównie słuchając sugestii z nich płynących - wyjaśniał rektor.

Sygnatariusze listu zarzucali także rektorowi utajnienie procesu tworzenia statutu i składu komisji nad nim pracującej. - Nie było żadnej tajnej komisji, co od początku można było stwierdzić na naszej stronie internetowej, gdzie widnieje jej skład - wyjaśniał dalej rektor.

W sprawie zarzucanego „braku procedur demokratycznych” i pozostawieniu kadrze czterech dni na zapoznanie się z projektem wypowiedział się dziekan Wydziału Humanistycznego, prof. dr hab. Robert Litwiński: - Oto moje maile z projektem statutu, które otrzymywałem od 30 kwietnia i rozsyłałem podległym instytutom - mówił dziekan, demonstrując wydruki. - Była w nich też prośba o nadsyłanie propozycji poprawek do 15 maja.

- Musieliśmy działać szybko, bo nowe władze instytutów i wydziałów trzeba powołać w czerwcu, by zaczęły działać od października - uzupełniał rektor Michałowski. - Za rok przyjdzie nowy rektor, może wiele zmienić, ale trzeba działać już dziś, bo inaczej, po ewaluacji, staniemy się tylko wyższą szkołą zawodową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto