Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mimo pandemii trwa coroczna kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Zobacz na zdjęciach odnowione pomniki

Redakcja
Ze względu na pandemię, tradycyjna kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej musiała przenieść się do internetu. Każdy może wesprzeć akcję odnowy zabytkowych nagrobków poprzez wpłatę na konto Komitetu Odnowy Zabytków Lublina: 04 1240 5497 1111 0000 5001 4129.

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków odbędzie się po raz 34. Przez tyle lat udało się uratować ponad 300 zabytkowych nagrobków. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zebrano 105 tys. złotych. Dzięki czemu renowację przeszło sześć nagrobków. Wiosną ruszyły prace, a dzisiaj można już podziwiać zabytkowe pomniki na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Wśród nich są dwa groby dziecięce: Mani Rozman, która zmarła w wieku sześciu lat (I poł. XIX wieku) oraz Bochdanka Okońskiego, który żył rok i pięć miesięcy. Odnowiony został także pomnik Henryka Wolińskiego, prezydenta Lublina w latach 1868-1886. Renowację przeszły również nagrobki Mikołaja Trehubek, Cypriana Zdzitowieckiego, Kazimierza Juszczykowskiego.

W związku z pandemią tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków nie odbędzie się w tradycyjnej formie na cmentarzu przy ul. Lipowej. Nie będzie wolontariuszy i puszek. Jednak zbiórka przenosi się do internetu. Każdy może wesprzeć akcję, dokonując przelewu na konto Komitetu Odnowy Zabytków Lublina: 04 1240 5497 1111 0000 5001 4129.

Jakie nagrobki dzięki temu przejdą renowację? - Mam w tej chwili taki nagrobek, który trochę leży mi na sercu. To grób Ewuni Rutkowskiej, 12-letniej dziewczynki, która zginęła dziewiątego września 1939 roku w czasie bombardowania Lublina. Widzę, że jej nagrobek jest opuszczony, czasem ktoś obcy może coś postawi. Znajduje się w samym rogu na styku cmentarza wojskowego i katolickiego. Jest to bardzo ładny i ciekawy nagrobek. Jeśli go nie odnowimy, to za parę lat ulegnie zupełnie zniszczeniu. Na pewno trzeba będzie go zabrać do pracowni i uzupełnić ubytki, będzie z tym sporo roboty, ale myślę, że warto, bo należy do jednej z pierwszych ofiar II wojny światowej w Lublinie - wyjaśnia Stanisław Santarek.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto