Andrzej Moroz

avatarAndrzej Moroz

Lublin
Publikuje swoje teksty w mediach ogólnopolskich i lokalnych od 1990 r. pod własnym nazwiskiem i pseudonimami dziennikarskimi.

Rajd Pamięci "Tygrysa" planowo w sierpniu.

2020-04-19 20:33:49

W sierpniu ubiegłego roku po raz pierwszy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" zorganizowało Rajd Pamięci Stanisława Zięby ps. "Tygrys". Ten żołnierz Kedywu Armii Krajowej stoczył samotną walkę z oddziałem niemieckim na skraju wsi Ignaców w gm. Wojciechów. Jadąc rowerem z meldunkami, natrafił na Niemców w ignacowskim młynie. Przekonany, że uda mu się niepostrzeżenie ominąć żołnierzy okupanta, którzy na co dzień stacjonowali w nieodległym Wojciechowie, ruszył w kierunku tej miejscowości. Zauważony, próbował tym szybciej odjechać. Wywiązała się walka. Przeważająca siła wroga, oraz postrzał, który "Tygrys" otrzymał uniemożliwiły ucieczkę. Stanisław Zięba bronił się do przysłowiowego ostatniego naboju. Kiedy amunicja mu się skończyła, nie chcąc, by meldunki wpadły w niemieckie ręce, odbezpieczył granat i w ten sposób wybrał śmierć, by chronić innych żołnierzy AK.
Pierwszy rajd organizowany pod patronatem wójta gminy Wojciechów dr. Artura Markowskiego, z udziałem przedstawicieli Rady Gminy, i licznego grona mieszkańców Ziemi Wojciechowskiej przeszedł trasę od dworku, siedziby wójta, do krzyża - pomnika w miejscu śmierci "Tygrysa" Po drodze uczestnicy składali kwiaty i zapalili znicze przy pomniku żołnierzy Wojska Polskiego , którzy z czasie II Wojny Światowej stracili życie w walce z Niemcami oraz przy tablicy upamiętniającej wojciechowskich strażaków poległych w czasie okupacji. Gośćmi honorowymi byli m.in. wiceminister spraw wewnątrznych i administracji S. Tułajew, komendant Rajdu "Zapory" Rafał Dobrowolski, p. Iwonna Pidek, córka ppłk. Matysiaka "Kowboja", przedstawiciele władz miasta i gminy Bełżyce. Zabezpieczenie Rajdu przygotowali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ignacowie. Wsparcie organizacyjne zostało udzielone także przez lubelskie środowisko Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni" . Miejscem śmierci "Tygrysa" opiekuje się od ubiegłego roku Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz".
Tegoroczna trasa Rajdu, który odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia 2020 r. została wydłużona. Uczestnicy Rajdu wyruszą od grobu Stanisława Zięby "Tygrysa" na cmentarzu w Matczycie, przejdą do miejsca jego śmierci w Ignacowie, i dalej do tablicy umieszczonej na budynku UG Wojciechów a upamiętniającej akcję odwetową na Niemcach przeprowadzoną kilka dni po śmierci "Tygrysa" przez jego kolegów z oddziału partyzanckiego.
Zainteresowani udziałem w Rajdzie będą na bieżaco informowani o postępach w jego przygotowaniu.

Jesteś na profilu Andrzej Moroz - stronie mieszkańca miasta Lublin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj