Andrzej Moroz

avatarAndrzej Moroz

Lublin
Publikuje swoje teksty w mediach ogólnopolskich i lokalnych od 1990 r. pod własnym nazwiskiem i pseudonimami dziennikarskimi.

Lata mijają, idea jest w nas.

2023-10-20 21:24:25

W czasie trwającej właśnie wielkiej wojny, w lutym 1918 roku doszło do zawiązania stowarzyszenia Polski Biały Krzyż. Jego inicjatorka wskutek jednoznacznego sprzeciwu władz Czerwonego Krzyża nie uzyskała zgody na utworzenie polskiego stowarzyszenia pod tym znakiem. Zapadła więc decyzja o utworzeniu organizacji, która w swoim znaku umieściła na piersi Orła równoramienny znak krzyża w kolorze białym. I to od niego nadano temu stowarzyszeniu nazwę. Celem PBK było szkolenie personelu medycznego, zaopatrywanie Polaków walczących w zaborczych armiach (często przeciw sobie) w materiały opatrunkowe, ale także podnoszenie poziomu wiedzy żołnierzy, co nabrało szczególnego znaczenia wśród naszych niepiśmiennych rodaków, rozbudzanie w nich postaw patriotycznych i świadomości narodowej. Po zakończeniu wojny światowej, zwanej dzisiaj pierwszą, Polski Biały Krzyż nadal prowadził działalność edukacyjną, kierując swoje działania w stronę żołnierzy zasadniczej służby wojskowej odrodzonego Wojska Polskiego. Kiedy w 1918 roku Rzeczpospolita jako państwo wróciła na mapy i odzyskała niepodległość, Helena Paderewska była współtwórcą Polskiego Czerwonego Krzyża i skupiła się na aktywności w nowej organizacji. PBK prowadząc swoją działalność edukacyjną, patriotyczną i humanitarną dotrwał do wybuchu II wojny światowej, a w czasie okupacji, na ile to było możliwe, w różnoraki sposób wspierał Polaków. Niemcy zagarnęli część majątku stowarzyszenia. Kolejną część przekazali PCK. Tak okrojona organizacja dotrwała mimo to do końca wojny. Jednak na tym nie skończyło się likwidowanie PBK. Jak możemy przeczytać w Wikipedii, Polski Biały Krzyż rozwiązany został rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1946 r. (Dz.U. 1947 nr 2 poz. 6[4]), a jego majątek został przekazany Towarzystwu Przyjaciół Żołnierza, które dzisiaj znane jest pod szyldem Ligi Obrony Kraju. Od 2022 roku grupa wolontariuszy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" podjęła działalność nawiązującą do idei PBK. Organizują regularne akcje honorowego oddawania krwi, edukują dzieci i młodzież harcerską z zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, po wybuchu otwartej wojny w Ukrainie obsługiwali graniczny punkt pomocy sanitarnej oraz organizują transporty pomocy humanitarnej dla parafii katolickiej na Wołyniu i ukraińskich ofiar wojny. Obecnie trwa proces formalizacji działań Korpusu Humanitarnego PBK, a dokumenty związane z odbudową Polskiego Białego Krzyża zostały przedłożone do Krajowego Rejestru Sądowego. Organizacja nawiązując do pierwotnych zadań PBK, dostosowuje je do obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Zainteresowani działalnością w imię idei przyświecającej twórcom PBK mogą wysłać SMS z zapytaniem o możliwość współdziałania na numer tel. 727 655 744 lub 605 337 144. Zaproszenie dotyczy osób powyżej 16 roku życia.

Jesteś na profilu Andrzej Moroz - stronie mieszkańca miasta Lublin. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj