Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Żdanowa: Potrzebne są nowe koncepcje torowisk. Poza terenami zurbanizowanymi

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Protest w Żdanowie i okolicach
Protest w Żdanowie i okolicach Bogdan Nowak
„Nasze domy nie dla CPK”, „Stop wywłaszczeniom”, „Nie wyburzajcie, chcemy tu mieszkać”. Kilkadziesiąt transparentów z takimi hasłami zostało zawieszonych na płotach i domach w miejscowości Żdanów (gm. Zamość). Chodzi o budowę torów szybkiej kolei w okolicach Zamościa. Wiąże się z tym wiele obaw. Emocji też nie brakuje.

- W planach są cztery wersje przebiegu torów szybkiej kolei, które nas dotyczą – tłumaczy jeden z mieszkańców Żdanowa. - Trzy z nich zakładają budowę kilkukilometrowego tunelu pod Zamościem. Wówczas tory by nas ominęły. Tyle, że koszt takiej inwestycji będzie ogromny. Nie wierzymy, że władze się na to zdecydują. Istnieje też czwarta koncepcja. Według niej tunel nie powstanie, a tory... wbiją się w naszą miejscowość. Wyburzonych będzie zapewne ponad 30 domów.

Potrzebna są kolejne koncepcje

- Ta czwarta koncepcja jest najbardziej realna. Jej się boimy. Stąd protesty mieszkańców – dodaje Dariusz Maślany, sołtys Żdanowa. - Bo jeśli te tory powstaną, trudno sobie wyobrazić życie w naszej miejscowości. Jak egzystować obok czegoś takiego? Przez wieś przebiega też ruchliwa droga z Zamościa do Krasnobrodu. Zatem musiałyby powstać nowe wiadukty, przejazdy, jakieś inne rozwiązania. Bo wiele gospodarstw zostałoby bez dojazdu

Plan budowy szybkich kolei zakładają położenie na terenie całego kraju nowych torów o łącznej długości 1,8 tys. km. Mają się one łączyć w przyszłości z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Wszystkie prace będą zrealizowane w 30 zadaniach inwestycyjnych do 2034 r. Zamojska część owego wielkiego projektu została nazwana „Szprychą nr 5”. Będzie ona wiodła z CPK do Bełżca przez Zamość. Nie tylko. Jeden z rozważanych scenariuszy zakłada także dalsze połączenie: z Kijowem.

To wszystko budzi ogromne emocje. W Zamościu, Krasnymstawie, a ostatnio przed Sejmem RP (4 sierpnia) odbyły się protesty przeciwko tym planom. Uczestniczyli w nich również mieszkańcy gmin Izbica i Krasnystaw. Dlaczego? Ludzie boją się wywłaszczeń i burzenia domów pod nową, kolejową inwestycję.

- Co można zrobić? Potrzebne jest wypracowanie nowych koncepcji przebiegu torowisk, poza terenami zurbanizowanymi – przekonuje sołtys Maślany. - Mówimy o tym od dawna. To nie przynosi żadnego rezultatu.

Kłopotem jest także coś innego. - Nie wiadomo na jakich zasadach będą przebiegały ewentualne wywłaszczenia budynków – zastanawia się jeden z mieszkańców Żdanowa. - Nie chcemy na tym stracić!

140 procent wartości

Rozżaleni mieszkańcy zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni, protesty przybiorą na sile. - Warto byłoby, żeby ktoś z władz naszych argumentów wysłuchał – przekonuje Dariusz Maślany. - Dotychczas naszą sytuacją zainteresował się jedynie poseł Jarosław Sachajko. Rozmawialiśmy z nim na sesji naszej Rady Gminy.

Poseł Jarosław Sachajko uważa, że budowa szybkiej kolei na Zamojszczyżnie jest niezbędna (bo to zapewni rozwój tego regionu), ale zapewnia, iż nikt nie zostanie skrzywdzony.

- O tym trzeba mówić – podkreśla. - Została przecież przegłosowana odpowiednia ustawa. Według zawartych w niej zapisów mieszkańcy wywłaszczonych domów otrzymają 140 proc. ich wartości. I będą to ceny realne, rynkowe. A w przypadku np. pól będzie to 120 proc. wartości. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ewentualne odszkodowania. To ważne, dla ludzi korzystne.

W Żdanowie sytuacja może zresztą wyglądać inaczej niż zakładają mieszkańcy. O co chodzi? - Wersja z tunelem pod Zamościem nadal jest poważnie brana pod uwagę. Wprawdzie to kosztowna inwestycja, ale dzięki niej wywłaszczeń będzie mniej – podkreśla poseł Sachajko. - To argument brany pod uwagę przez ministerstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto