Mecz Polska-Niemcy 2:0 [RELACJA, ZDJĘCIA, OPINIE] Historyczny sukces!!!

Jacek Sroka
Eliminacje Euro 2016 mecz Polska-Niemcy: Reprezentacja Polski gra na Stadionie Narodowym mecz z Niemcami w ramach eliminacji Euro 2016 i prowadzi 2:0 po bramkach Arkadiusza Milika w 51 minucie gry i Sebastiana Mili w 88 min. Biało-czerwoni odnieśli pierwsze w historii zwycięstwa nad Niemcami. Po raz pierwszy od 29 lat pokonaliśmy także aktualnego mistrza świata. Biało-czerwoni po dwóch kolejkach są liderem swojej grupy eliminacji Euro 2016. TUTAJ możesz przeczytać RELACJĘ LIVE.

Polska - Niemcy. To było piękne zwycięstwo! Przeżyjmy to jeszcze raz [ZDJĘCIA]

Po meczu Polacy długo cieszyli się na środku boiska, ale trudno się dziwić radości biało-czerwonych. Po raz pierwszy w historii pokonaliśmy reprezentację Niemiec i nie ma co wybrzydzać, że rywale przyjechali do Warszawy poważnie osłabieni. Kadra Adama Nawałki przeszła do historii polskiej piłki wygrywając po raz pierwszy od 1985 roku z aktualnym mistrzem świata. Dzisiejsze zwycięstwo było nawet cenniejsze niż sukces drużyny Antoniego Piechniczka, która przed 29 laty ograła Włochów w meczu towarzyskim. Zespół Nawałki pokonał Niemców w meczu o punty i umocnił się na czele grupy D eliminacji Euro 2016.

O tym czego dokonała reprezentacja Polski najlepiej świadczy statystyka. Była to pierwsza przegrana Niemców w eliminacjach ME lub MŚ od 34 spotkań. Inna sprawa, że Stadion Narodowy nie jest szczęśliwy dla Joachima Loewa i jego drużyny. To właśnie na tym obiekcie Niemcy przegrali półfinał Euro 2012 z Włochami.

Niemcy w I połowie byli zespołem lepszym, ale nie potrafili udokumentować swej przewagi golem. Polacy głównie się bronili, ale już pierwszy celny strzał dał nam prowadzenie. Po dośrodkowaniu Łukasza Piszczka Arkadiusz Milik wyskoczył w polu karnym wyżej od niemieckich obrońców i uprzedzając wychodzącego z bramki Manuela Neuera wpakował piłkę do siatki.

Mistrzowie świata rzucili się do odrabiania strat. Świetne okazje mieli Mario Goetze, Karim Bellarabi i Andre Schuerrle, ale świetnie w polskiej bramce spisywał się Wojciech Szczęsny. Bramkarzowi Arsenalu dopisało też szczęście, bo po potężnym uderzeniu z woleja Łukasza Podolskiego piłka trafiła w poprzeczkę.

Atakujący Niemcy zapomnieli o obronie i w końcówce skarcił ich rezerwowy Sebastian Mila. Pomocnik Śląska Wrocław przypieczętował naszą wygraną, ale ogromny udział w tym trafieniu miał Robert Lewandowski, który sprytnie poradził sobie po wrzucie z autu z Erikiem Durmem i wyłożył piłkę Mili jak na tacy. Po tym ciosie nawet mistrzowie świata nie byli w stanie już się podnieść, choć niewiele brakowało, by w doliczonym czasie gry po rzucie wolnym Toni Kroos strzelił honorową bramkę.

Cieszmy się zwycięstwem nad Niemcami, bo to wielka chwila polskiej piłki, ale pamiętajmy, że we wtorek gramy w Warszawie ze Szkocją i w tym meczu także musimy zdobyć trzy punkty, by nie zaprzepaścić dzisiejszego sukcesu.

Polska - Szkocja. Mecz w Warszawie. Czy wygramy? [RELACJA, ZDJĘCIA, LIVE]

RELACJA LIVE

22.38 Koniec meczu. Wygrywamy z mistrzami świata!!!

22.36 Po faulu na Podolskim rzut wolny z 20 m strzelał Kroos. Uderzył tuż nad poprzeczką

22.34 Sędzia doliczył cztery minuty

22.32 2:0 dla Polski. Gola w 88 min. strzela Sebastian Mila po podaniu Lewandowskiego. Tego meczu już nie przegramy

22.30 Zadrżały nam serca, bo po strzale Bellarabiego piłka odbiła się od ręki Szukały, ale sędzia nie gwizdnął karnego

22.28 Glik po raz kolejny powstrzymuje atak Niemców. Pochodzący z Jastrzębia stoper biało-czerwonych w tym meczu jest jednym z najlepszych polskich piłkarzy

22.27 Za Ruedigera wchodzi Kruse w 83 min. Do zmiany przygotowany jest także Jędrzejczyk, który zastępuje Wawrzyniaka

22.24 Zostało tylko 10 minut, a my ciągle mamy szczęście, bo Podolski trafia z woleja w poprzeczkę. Ależ to była bomba

22.22 Z 18 m mocno strzela Bellarabi, ale znakomicie broni Szczęsny odbijając piłkę na róg

22.20 Schodzi Milik. W 77 min. za niego wchodzi Mila. Zmiana także u Niemców. Na murawie pojawia się Podolski, który zastępuje Schuerrle

22.19 Do końca spotkania został kwadrans, a Polacy coraz bardziej zmęczeni. Czy wytrzymają i odniosą historyczne zwycięstwo?

22.14 Zmęczony Grosicki schodzi z boiska. Za niego w 71 min. wchodzi Sobota. Zmiana również w ekipie Niemiec - za Kramera wchodzi dużo bardziej ofensywnie usposobiony Draxler

22.13 Szarża Grosickiego przez całe boisko zakończona celnym strzałem. Nie dała nam gola, ale dała chwilę oddechu obrońcom

22.12 Świetna okazja Bellarabiego. Debiutant w kadrze Niemiec strzela jednak wprost w ręce Szczęsnego. Do końca meczu zostało 20 minut

22.10 Niemcy groźnie atakują zwłaszcza swoją lewą stroną, na której szaleje Schuerrle. Wszystko dlatego, że Piszczek często schodzi do środka obrony asekurując stoperów

22.06 Świetną okazję miał Durm, ale znowu górą Szczęsny, który wyrasta na bohatera meczu

22.05 Mecz na Stadionie Narodowym ogląda oficjalnie 56 tys. 934 widzów

22.03 Do końca meczu zostało pół godziny, a Niemcy cały czas atakują. Właśnie groźnie strzelał Schurrle

21.59 Żółta kartka dla Lewandowskiego za faul na Neuerze

21.57 Goetze bliski wyrównania po indywidualnej akcji w polu karnym. Na szczęście broni Szczęsny

21.56 Wychowanek Rozwoju Katowice strzela gola mistrzom świata uprzedzając w polu karnym niemieckich obrońców. To był pierwszy celny strzał Polaków w tym meczu i od razu dał nam prowadzenie

21.55 1:0 dla Polski w 51 min. Arkadiusz Milik trafia głową do siatki po centrze Piszczka

21.51 Statyka strzałów dużo mówi o przebiegu meczu. W I połowie strzały: Polska 1, Niemcy 15. W bramkach jednak nadal jest remis...

21.48 Początek II połowy. Czy utrzymamy bezbramkowy remis przez kolejne 45 minut?

21.32 Na koniec I połowy dobrą okazję miał jeszcze Hummels, ale też chybił celu. Do przerwy remisujemy 0:0 i wygląda na to, że bezbramkowy remis to wszystko na co możemy liczyć w tym meczu

21.30 Końcówka I połowy pod dyktando Niemców. Kolejną okazję strzelecką miał Bellarabi, ale jego uderzenie broni Szczęsny

21.29 Mueller po centrze Kramera strzela głową nad bramką

21.26 Mueller sam na sam, na szczęście wraca Glik i na tyle utrudnia Niemcowi oddanie strzału, że ten chybia celu. Rośnie przewaga mistrzów świata

21.24 Świetna okazja Niemców. Goetze i Bellarabi zamienili się pozycjami i polscy obrońcy stracili głowę. Po centrze tego pierwszego z prawej strony debiutant strzelał z lewej strony bramki Szczęsnego i chybił dosłownie o włos.

21.22 Dobrą okazję miał Lewandowski, ale był na spalonym.

21.18 Grosicki próbował strzelać z woleja, ale po pierwsze za słabo, a po drugie niecelnie

21.17 Pół godziny gry za nami. Niemcy są drużyną lepszą, dłużej utrzymują się przy piłce. My czekamy na okazje do kontry, ale na razie nie potrafimy zagrozić bramce Neuera.

21.14 Mueller centruje wzdłuż polskiej bramki, ale nikt nie zamykał tej akcji w polu karnym

21.11 Żółta kartka dla Boatenga, który sfaulował na środku boiska Krychowiaka. Za nami 25 minut I połowy

21.08 Coraz wyraźniej uwidacznia się przewaga Niemców, którzy długo rozgrywają piłkę na naszej połowie. Na szczęście Kroos strzela wysoko nad bramką

21.06 Żółta kartka dla Szukały za faul na Muellerze.

Mecz Polska-Niemcy fotorelacja

MECZ POLSKA-NIEMCY ZOBACZ RELACJĘ LIVE Z MECZU POLSKA-NIEMCY W ELIMINACJACH EURO 2016

21.04 Po centrze z wolnego Kroosa głową z bliska strzela Hummels. Na szczęście trafia w Glika.

21.02 Szarżę Lewandowskiego w polu karnym czysto powstrzymuje Ruediger, choć Lewy domagał się jedenastki

20.58 Thomas Mueller oddaje pierwszy strzał na bramkę Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz Arsenalu radzi sobie z uderzeniem z dystansu gracza Bayernu

20.57 Za nami 10 minut gry. Początek nerwowy. Żadna z drużyn nie wypracowała sobie na razie sytuacji strzeleckiej.

20.52 akcjom Niemców towarzyszą gwizdy. Ciekawe na ile starczy pary polskim kibicom, bo przecież to mistrzowie świata częściej będą w tym spotkaniu przy piłce

20.49 faul taktyczny Wawrzyniaka na Bellarabi. Na szczęście obyło się bez żółtej kartki dla Polaka.

20.47 Zaczynamy mecz z mistrzami świata

20.43 Kapitanami obu reprezentacji są piłkarze Bayernu Robert Lewandowski i Manuel Neuer. Który z monachijczyków będzie dziś górą? Na razie obaj śpiewają swoje hymnu narodowe

20.40 Pogoda w Warszawie idealna do grania. Jest ciepły wieczór, temperatura 16 stopni i komplet widzów na trybunach. Z Niemiec przyjechało dokładnie 1931 kibiców

20.35 Dwa mecze w naszej grupie już się zakończyły. Szkoci pokonali Gruzję 1:0 po samobójczym golu Akaki Chubuti (28), a Irlandczycy rozgromili amatorów z Gibraltaru 7:0, czyli w takim samym stosunku, co we wrześniu Polacy. Trzy gole strzelił Robbie Keane (6, 14, 18-karny), dwa James McClean (46, 53), jedną Wes Hoolahan (56), a dzieła dokończyło samobójcze trafienie Jordana Pereza (51).

20.30 Trybuny Stadionu Narodowego powoli się zapełniają. Dziś w Warszawie będzie 60 tys. naiwniaków łudzących się, że możemy wygrać z Niemcami, czy może 60 tys. wizjonerów, którzy wcześniej uwierzyli, że możemy wygrać z mistrzami świata? Pierwszy gwizdek za kwadrans

20.25 W drużynie Niemiec zadebiutuje dziś 24-letni skrzydłowy Bayeru Leverkusen Karim Bellarabi. Oto skład mistrzów świata: 1-Manuel Neuer – 16-Antonio Ruediger, 5-Mats Hummels, 17-Jerome Boateng, 15-Erik Durm – 11-Karim Bellarabi, 20-Christoph Kramer, 18-Toni Kroos, 19-Mario Goetze, 9-Andre Schuerrle – 13-Thomas Mueller.

20.20 Polska zagra z mistrzami świata dwoma napastnikami Milikiem i Lewandowskim. Oto skład biało-czerwonych:
1-Wojciech Szczęsny – 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 4-Łukasz Szukała, 14-Jakub Wawrzyniak – 11-Kamil Grosicki, 8-Grzegorz Krychowiak, 6-Tomasz Jodłowiec, 13-Maciej Rybus – 7-Arkadiusz Milik, 9-Robert Lewandowski.

20.15 Rozpoczynamy relację live z meczu Polska - Niemcy. Spotkanie na Stadionie Narodowym rozpocznie się za 30 minut

Zapowiedź meczu:

Nadzieje Polaków na osiągnięcie dobrego wyniku związane są głównie z kłopotami kadrowymi rywali. Niemcy zagrają wieczorem w zupełnie innym składzie niż ten, który w lipcu w Brazylii wywalczył tytuł mistrza świata. Philipp Lahm, Per Mertesacker i Miroslav Klose po mundialu w Brazylii zrezygnowali z gry w narodowych barwach, natomiast kontuzje wyeliminowały z gry takich piłkarzy jak Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mesut Oezil, Marco Reus, Mario Gomez i Benedikt Hoewedes.

- Będziemy musieli poradzić sobie bez nich. Mamy jednak trzon drużyny w postaci Manuela Neuera, Matsa Hummelsa oraz Toniego Krossa. W składzie jest również kilku młodych piłkarzy, którzy na pewno godnie zastąpią poprzedników – powiedział trener Niemców Joachim Loew na przedmeczowej konferencji prasowej.

Selekcjoner mistrzów świata jak widać nie narzeka na braki kadrowe, co pewnie w tej sytuacji zrobiłaby większość polskich szkoleniowców, i już to powinno być dla optymistycznie nastawionych polskich kibiców sygnałem ostrzegawczym. Za Niemcami przemawiają zresztą wszelkie statystyki. Drużyna Loewa jest niepokonana od 12 spotkań, a w ramach eliminacji MŚ czy ME nie przegrała żadnego z ostatnich 33 meczów. Przypominanie, że Polacy nie wygrali żadnego z 18 pojedynków z reprezentacją naszych zachodnich sąsiadów dopełnia tylko te porównania.

Każda seria kiedyś się jednak kończy – powie ktoś i będzie miał rację. Pytanie tylko w czym mamy upatrywać swoich atutów w wieczornym meczu? Tradycyjnie już w tym momencie pada nazwisko Roberta Lewandowskiego, który zwykle w kadrze zawodzi, a tymczasem nikt chyba lepiej niż Niemcy nie znają naszej największej gwiazdy. W końcu „Lewy” od czterech lat regularnie biega po boiskach Bundesligi i Loew ma okazję oglądać go na żywo częściej niż Nawałka.

Skoro już o naszym selekcjonerze mowa, to odnotujmy, że będzie to jego dziewiąty mecz w roli trenera kadry. Bilans niby jest korzystny, bo cztery z tych spotkań Polacy wygrali, a tylko dwa przegrali, tyle że żaden z tych zwycięskich pojedynków nie zapadł w pamięć kibiców, bo też sparingowe sukcesy nad grającą w rezerwowym składzie Norwegią czy Mołdawią nie mają żadnego znaczenia. Z wyżej notowanymi rywalami – także z tymi, z którymi przyjdzie nam rywalizować w grupie – wygrać nie potrafiliśmy bezbramkowo remisując z Irlandią i Niemcami grającymi w młodzieżowym składzie oraz przegrywając ze Szkocją.

Adam Nawałka do tej pory nadziei na dobry mecz w wykonaniu swojej kadry, a taki przecież trzeba zagrać wieczorem, żeby wygrać z Niemcami, tak naprawdę nam więc nie dał. Również Stadion Narodowy trudno uznać za szczęśliwy dla biało-czerwonych. Dziś reprezentacja zagra na nim po raz dziesiąty, ale wygrać w stolicy zdołała tylko z RPA i San Marino. Wszystko zatem wskazuje, że w Warszawie będzie jak zwykle, gdy na boisko wybiegają zajmujący 70 miejsce w rankingu FIFA piłkarze biało-czerwonych, czyli kiepsko. Obejrzeć to spotkanie jednak na pewno warto, bo może jednak nastąpi cud i Polska, wbrew wszystkiemu, wygra z aktualnymi mistrzami świata.