Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura no problem

Paweł Gregorowicz
Paweł Gregorowicz
Do egzaminu maturalnego uczniowie liceum przygotowują się przez trzy lata. W jaki sposób szkoły pomagają swoim uczniom w solidnym powtórzeniu potrzebnej wiedzy?

- Pomagamy naszym uczniom jak najlepiej zdać maturę – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica. – Już od pierwszej klasy na lekcjach omawiane są zagadnienia ściśle związane z egzaminem.


Nie wszystkie szkoły zaczynają tak wcześnie dbać o najwyższy wynik swoich podopiecznych.

Większość placówek dopiero w ostatniej klasie ogólniaka wpaja uczniom zagadnienia maturalne. Każda szkoła także posiada swój własny system organizacji czasu, który poświęcają maturze. Jedni tworzą kółka przedmiotowe tzw. fakultety, inni dokładają do tego jeszcze prywatne lekcje dla zainteresowanych uczniów.

- Dla chętnych, zainteresowanych dodatkowym przygotowaniem do matury oferujemy prywatne lekcje u naszym nauczycieli – kontynuuje Stoń. – Jest dużo chętnych i to nas cieszy, jak również cieszą nas wyniki zeszłorocznej matury.


Jednak w większości ogólniaków lekcji prywatnych nie ma. 6LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie zapewnia swoim maturzystom jedynie fakultety.

- Nasza placówka co roku przygotowuje dla trzecioklasistów lekcje dające możliwość powtórki przed maturą i jednocześnie uczące pracy z arkuszem egzaminacyjnym - mówi Marzena Kamińska, wicedyrektor VI LO im. H. Kołłątaja. - uczeń pod koniec klasy drugiej deklaruje wybór przedmiotu, na który chce uczęszczać. Zajęcia są wplatane w plan lekcji i zazwyczaj odbywają się na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych.


Trzecioklasiści mogą liczyć również na pomoc ze strony organizacji przygotowujących do matury.

Jedną z takich instytucji jest Fundacja UMCS. Od wielu lat fundacja przyjmuje maturzystów na kursy przedmiotowe, na których omawiane są wyłącznie zagadnienia egzaminacyjne. Kurs rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. W czasie zajęć przyszli kandydaci na wyższe uczelnie mogą nabyć wiedzę z języka polskiego, matematyki, fizyki, historii, WOSu, biologii i geografii. Czas trwania kursu to sto godzin. Opłata wynosi 890 zł.

Fundacja organizuje również przyśpieszony kurs dla maturzystów, który odbywa się w czasie ferii zimowych.

Celem jest powtórzenie materiału z danego przedmiotu i usystematyzowanie wiadomości ze szkoły średniej pod kątem pisemnego egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym – tłumaczy Agnieszka Flaga, Główny Specjalista ds. Marketingu Fundacja UMCS.

Jak wygląda taki kurs?

- Na kursie z historii uczestnicy korzystają z pomocy atlasów historycznych, co pomaga zrozumieć tok wykładu. Przewidziane są także ćwiczenia z analizy źródeł historycznych. Natomiast na zajęciach z Wiedzy o Polsce i świecie współczesnym co tydzień przeprowadzane są testy z wiadomości bieżących, dotyczących aktualnych wydarzeń politycznych i gospodarczych. Całość kończy się w kwietniu ogólnym egzaminem z powtórzonych działów przedmiotowych – kończy Flaga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto