Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz pamięci na Majdanku

konto usunięte1
konto usunięte1
Dzisiaj na Majdanku w godzinach od 9-13 odbył się marsz solidarności i modlitwa za ofiary poległe na terenie byłego obozu. Rozdano także 82 biogramy osób, które poległy lub przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

W dniach 14-19 września na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbywają się "Dni Majdanka".

We wspólnej modlitwie chrześcijan i Żydów wzięli udział studenci kolegium rabinackiego z Abraham Geiger College w Berlinie, alumni z seminarium duchownego i uczniowie liceów z całego powiatu lubelskiego. Modlitwom przewodniczył rabin Walter Homolka, rabin Burt Schuman, a także metropolita lubelski abp Józef Życiński. - To, co trwałe pozostaje zbudowane na szacunku człowieka i przede wszystkim na tym co określił Bóg – powiedział abp Jóżef Życiński.

Podczas dzisiejszych obchodów odbyła się projekcja filmu, marsz solidarności oraz wręczenie biografii 82 więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku. Jest to projekt pt. "Depozyt Pamięci". Wszystkich biogramów było 82, a ostatnie 14 wręczono pod Mauzoleum, po wspólnej modlitwie, której przewodniczyli rabin Walter Homolka i abp Józef Życiński.

– Chcemy, aby ludzie poznali historię holokaustu poprzez historię i losy poszczególnych więźniów. Dlatego rozdaliśmy 82 biogramów osób poległych lub tych, które przeżyły obóz koncentracyjny na Majdanku – mówi ks. Mieczysław Puzewicz, współorganizator.

- Osoby, które dostały biogramy będą modlić się za konkretną osobę, poznawać jej losy i docierać do korzeni – mówi ks. Tomasz Adamczyk.

Ostatnie biogramy wręczyli byli więźniowie obozu ks. Władysław Kowalik oraz Stanisława Wilczek-Kruszewska. Siedem z nich wręczono polskim przedstawicielom. Trzy zostały przekazane rabinom, a cztery studentom z Abraham Geiger College , pierwszego collegu żydowskiego po II Wojnie Światowej, jaki rozpoczął działalność w Niemczech.

Projekt "Depozyt Pamięci" to program realizowany przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Państwowe Muzeum na Majdanku. Projekt zakłada przejmowanie przez młodzież w "depozyt" pamięci o jednym z więźniów Majdanka. Już 3 października odbędzie się kolejny etap tego projektu, na którym wybrane osoby podzielą się zdobytą historią o poszczególnych byłych więźniach.

Obóz istniał w latach 1941-1944. W tym czasie hitlerowcy więzili w nim około 150 tysięcy ludzi, wymordowali 80 tysięcy osób w większości Żydów, natomiast podczas największej egzekucji jednego dnia 3 listopada 1943 roku wymordowali 18 tysięcy 400 więźniów żydowskich.

Spotkanie było pierwszą odsłoną rozpoczynającego się w przyszły czwartek III Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto