Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze zgłoszenia w Zamościu

Joanna Nowicka
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze zgłoszenia w Zamościu
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pierwsze zgłoszenia w Zamościu freeimages.com
Picie w miejscach publicznych, nieprawidłowe parkowanie, ale i np. nielegalne rajdy uliczne - takiej wiedzy o bezpieczeństwie w Zamościu dostarczają zgłoszenia zasygnalizowane do tej pory na Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Rzut oka na Zamość i najbliższe okolice na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa: 21 zagrożeń. Dominuje nieprawidłowe parkowanie. Z tym zgłaszający zetknęli się w okolicach Polnej, przy DH Tomasz czy np. przy Orlicz Dreszera. Inne zagrożenia? Na ul. Śląskiej mamy zaznaczone przekraczanie dozwolonej prędkości i jest to zagrożenie potwierdzone już przez mundurowych. Podobnie jak spożywanie alkoholu przy ryneczku na Orzeszkowej.

Większość zgłoszeń jest jednak wciąż w trakcie weryfikacji. Np. Aleje Jana Pawła II są, zdaniem zgłaszających, miejscem nielegalnych wyścigów samochodowych. A ul. Polna miejscem grupowania się młodzieży. Przy Bohaterów Monte Cassino zaznaczono nagtomiast spozywanie alkoholu.

Zgłoszenia nie dotyczą jedynie Zamościa, bo kilka znajdziemy też w Kalinowicach. Mowa o przekraczaniu prędkości i złej organizacji ruchu drogowego na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do szkoły w Kalinowicach.

Tu możesz zgłosić zagrożenie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Od ubiegłego tygodnia mapa dostępna jest dla mieszkańców naszego województwa.

Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:
- w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
- drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
- trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Na stronie internetowej Lubelskiej Policji umieszczony został plakat. Wchodząc w tę zakładkę można dokonać zgłoszenia

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
UWAGA! "Mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto