Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ma jakieś 600 lat i do niedawna była opanowana przez gołębie. Teraz Baszta ma się odmienić

Sławomir Skomra
Małgorzata Genca/archiwum
Chociaż pochodzi z przełomu XV i XVI wieku i należy do najstarszych zabytków Lublina, to wielu mieszkańców Lublina pewnie nawet nie wie o istnieniu gotyckiej Baszty Półokrągłej.

Nic w tym dziwnego, bo ukryta jest przy rzadko odwiedzanej części ul. Jezuickiej - do baszty skręca się w prawo przechodząc Bramą Krakowską na Stare Miasto.

Przez lata było to popadające w ruinę siedlisko gołębi. Kiedy w maju ubiegłego roku przeprowadzono wielkie sprzątanie baszty, robotnicy w specjalnych uniformach zeskrobywali z niej ptasie odchody. W ciągu kilku godzin wywieziono 3,5 t gruzu i odchodów.

Baszta jednak się odmieni i to za niemałe pieniądze, bo za 1,6 mln zł. Aż 90 procent z tej kwoty pochodzi z międzynarodowego programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina. W sierpniu została podpisana stosowna umowa grantowa.

Odnowienie baszty to autorski projekt Marka Poznańskiego, menadżera Śródmieścia, który nota bene mieszka zaraz przy zabytku. Projekt zakłada głównie renowację baszty - czyli przeprowadzenie badań architektonicznych, prac konserwatorskich, remont dachu, oświetlenie budynku i rekonstrukcję wnętrza.

Miasto chciałoby, aby baszta była używana. W jej wnętrzu mogłyby powstać schody i podesty, a całość byłaby przeszklona. To jednak nie jest jeszcze pewne, bo na taki zabieg musi się zgodzić Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Nie wiemy dokładnie jak wyglądało wnętrze baszty. Nie wiemy gdzie znajdowały się podesty użytkowe, jakie schody na nie prowadziły. To muszą wykazać dokładne badanie konserwatorskie, architektoniczne o archeologicznych nie wspominając - wylicza Dariusz Kopciowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków i zastrzega, że dopiero po tych badaniach będzie wiadomo jak budynek ma wyglądać. - Na razie czekam na wniosek o ich przeprowadzenie - dodaje konserwator.

Baszta jest wprawdzie najważniejszym, ale tylko jednym z punktów projektu, na które miasto otrzymało pieniądze. Przedsięwzięcie ma szerszy zakres i obejmuje jeszcze powstanie na Starym Mieście makiety z brązu XVI-wiecznego Lublina , organizację przy Jezuickiej dwóch edycji Festiwalu Legend. Dodatkowo zostanie opracowana publikacja naukowa dotycząca historii Baszty Półokrągłej i murów obronnych.


Zobacz także: Wyścigi rowerowe na Starym Mieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto