18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki w kościele powizytkowskim

EP
Kryptę, fragment cmentarza i pochówki w trumnach odkryli archeolodzy pracujący w kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza w Lublinie. Kim byli i kiedy żyli pochowani tam ludzie dowiemy się prawdopodobnie dopiero po specjalistycznych badaniach.

Ośmioosobowa ekipa prowadzi prace archeologiczne w nawie kościoła. - Wykonaliśmy trzy wykopy. W jednym odkryliśmy kryptę z ludzkimi szczątkami, w drugim fragment cmentarza, a w trzecim, pochówki w trumnach. To był mówiąc wprost, prawdziwy strzał w dziesiątkę - przyznaje Rafał Niedźwiadek, który kieruje całą grupą.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile osób zostało pochowanych w badanym miejscu i kim one są. - Wczoraj zbadaliśmy jeden z pochówków wykrywaczem metali. Nie znaleźliśmy żadnych przedmiotów, a to może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z biednymi ludźmi. Z drugiej strony w średniowieczu regułą były tzw. ubogie pochówki. Możliwe też, że zmarli zostali po prostu okradzeni - tłumaczy.

Nie ma jasności także co do okresu z którego pochodzi cmentarz. - Do tej pory myśleliśmy, że istniał jeszcze przed czasami Władysława Jagiełły. Dziś skłaniamy się ku twierdzeniu, że mógł funkcjonować także wtedy kiedy istniała świątynia. Krypty, które odkryliśmy są prawdopodobnie młodsze. Znaleźliśmy w nich wrzucone luzem ludzkie szczątki - tłumaczy.

Okazuje się, że nie ma w tym nic zaskakującego. - Nasi przodkowie przy okazji porządkowania cmentarzy często zbierali zapomniane szczątki, a na starym miejscu chowali nowe osoby. Zdarzało się też, że przeorywali cmentarze i w ziemi wymieszanej z ludzkimi szczątkami chowali kolejne trumny - wyjaśnia Niedźwiadek.

Tak naprawdę nie wiadomo jakie jeszcze tajemnice kryje świątynia przy ul. Narutowicza. W kościele jest dziewięć krypt z czego największa pod chórem i prezbiterium. Ta ostatnia będzie badana na końcu.

Po badaniach wykopaliskowych naukowcy będą prowadzić badania antropologiczne, radiowęglowe i kostiumologiczne. - Dzięki nim, być może dowiemy się kto i kiedy został tam pochowany, w jakiej był kondycji fizycznej i jaki miał status społeczny - tłumaczy Niedźwiadek.

Prace archeologiczne towarzyszą remontowi świątyni. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, zwany też powizytkowskim lub pobrygitkowskim został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem.

Koszt remontu świątyni to prawie 16 milionów złotych, z czego prawie 12 mln da Unia Europejska. Prace zakończą się pod koniec 2012 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto