Lublin. Zegar znowu odmierza czas dla górek czechowskich. Miastu zostało „tylko” 25 dni

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Udostępnij:
Do 18 lutego miasto ma czas na złożenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego kasacji od niekorzystnego wyroku w sprawie górek czechowskich. I złoży ją, choć nie wiadomo jeszcze, kto będzie reprezentował samorząd przed sądem.

W kolejną fazę wszedł spór o przyszłość górek czechowskich. Miasto otrzymało już z Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego uzasadnienie do niekorzystnego dla niego wyroku wydanego 15 grudnia 2021 r. Sąd orzekł, że uchwała w sprawie studium zagospodarowania Lublina jest niezgodna z prawem. To uchwała dopuszczającą budowę bloków na części dawnego poligonu na Czechowie.

Otrzymanie uzasadnienia to istotna data w procedurze. Od niej liczy się 30 dniowy okres przysługujący na złożenie przez miasto do NSA kasacji od wyroku. Ratusz nie pozostawia wątpliwości – złoży ją. - Termin wniesienia skargi kasacyjnej upływa z dniem 18 lutego 2022 roku – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

O takim scenariuszu wydarzeń miasto informowało tuż po ogłoszeniu wyroku. – W naszej opinii trudno zgodzić się z oceną dokonaną przez sąd, jak również z uwzględnieniem nowych okoliczności, co do których poprzednie sądy obu instancji nie wnosiły zastrzeżeń – mówi Duma. I argumentuje:

- WSA w Lublinie, rozpatrując ponownie sprawę, po uchyleniu poprzedniego wyroku, był związany wytycznymi NSA i, naszym zdaniem, wyszedł poza granice rozstrzygania sprawy w zakresie, który był już prawomocnie orzeczony przez NSA. W naszej ocenie sporządzenie dokumentu studium, zostało przeprowadzone z należytą starannością, zgodnie z wszelkimi przepisami prawa w tym zakresie i w oparciu o wymagane dokumenty.

Sąd widział sprawę inaczej. - Przy wydawaniu zaskarżonej uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin doszło do naruszenia zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz obowiązku uwzględnienia przy uchwalaniu studium uwarunkowań wynikających ze stanu środowiska, przyrody i krajobrazu – czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA.

Nie wiadomo jeszcze kto przygotuje skargę kasacyjną w imieniu ratusza. Fundacja Wolności apeluje, aby dokumenty sporządzili prawnicy zatrudnieni na etatach w UM Lublin. Przypomina jednocześnie, że napisanie poprzedniej skargi kasacyjnej w sprawie górek czechowskich ratusz zlecił prawnikom spoza urzędu. - Kosztowało to lubelskich podatników 20,1 tysięcy złotych plus VAT – wylicza Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

- Kwestia reprezentacji nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Podejmując decyzję, będziemy kierować się przede wszystkim troską o zabezpieczenie interesów gminy Lublin i prawidłowości toku postępowania przed NSA – twierdzi Duma.

Sądowy spór o zgodność z prawem uchwały w sprawie przyjęcia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” toczy się od sierpnia 2019 r. Od tego czasu dwa wyroki wydał WSA (grudzień 2019 r. i grudzień 2021 r.), oba niekorzystne dla miasta. Raz sprawą zajął się NSA – kasacja od wyroku WSA z 2019 r. – i podzielił argumentację samorządu uchylając wyrok i nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd niższej instancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: Lublin. Zegar znowu odmierza czas dla górek czechowskich. Miastu zostało „tylko” 25 dni - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie