Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: W Muzeum na Majdanku trwa wielki remont

Ilona Leć
W baraku nr 62 (były warsztat szewski) Muzeum na Majdanku trwają prace remontowe
W baraku nr 62 (były warsztat szewski) Muzeum na Majdanku trwają prace remontowe Małgorzata Genca
Ponad pół tysiąca metrów powierzchni naszpikowanej komputerami, projektorami, ekranami holograficznymi, nowoczesnym oświetleniem i gablotami. Państwowe Muzeum na Majdanku ogłosiło przetarg na zakup urządzeń, które trafią do baraku 62. Będzie to najważniejsza inwestycja, jaką muzeum przeprowadza w tym roku.

- W jednym z największych budynków poobozowych chcemy stworzyć nowoczesny obiekt wystawienniczy. W wyremontowanym baraku znajdzie się część wystawowa o powierzchni 652 mkw. oraz klimatyzacja, ogrzewanie i węzeł sanitarny - informuje Agnieszka Kowalczyk, rzecznik muzeum.

Pierwsza wystawa w baraku 62 „Wysiedleńcy z Zamojszczyzny na Majdanku”, ruszy 22 lip-ca 2013 roku, w rocznicę likwidacji KL Lublin. Ekspozycja upamiętni też 70. rocznicę deportacji ludności wiejskiej z terenów Zamojszczyzny w ramach akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczych. Natomiast od 2015 roku zwiedzający będą mogli oglądać stałą wystawę historyczną przedstawiającą dzieje Majdanka.

Barak 62 stanie się więc kolejnym punktem na mapie zwiedzania muzeum. Każdy obiekt historyczny znajdujący się na terenie byłego obozu stanowi element wystawy stałej. Do niektórych z nich można jednak wejść, aby zapoznać się z różnymi aspektami historii obozu. Wystawa historyczna jest urządzona w barakach 43 i 44. W baraku 47 znajduje się makieta obozu i multimedialna prezentacja zdjęć archiwalnych, a w baraku 52 ekspozycja butów ofiar „Akcji Reinhardt”. Dwa baraki na III polu więźniarskim prezentują warunki bytowe, w jakich żyć musieli więźniowie. Są też dwie wystawy multimedialne: „Shrine” według projektu Tadeusza Mysłowskiego oraz „Elementarz” - ekspozycja poświęcona dzieciom w obozie na Majdanku.

- Ponadto zwiedzający mogą wejść do dawnego budynku łaźni i komór gazowych oraz krematorium. Wystawy czasowe prezentujemy głównie w Centrum Obsługi Zwiedzających. W przyszłości planujemy w jednym z baraków III pola więźniarskiego stworzyć wystawę „Wię-źniowie Majdanka” - informuje Agnieszka Kowalczyk.

Remont baraku 62 to koszt ok. 2 mln zł. Pieniądze pochodziły z UE (70 proc.) i dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto