Lublin: To już ostatni moment na złożenie tzw. „deklaracji śmieciowej”

Leszek Mikrut
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Leszek Mikrut
Już tylko do 10 sierpnia właściciele nieruchomości mają czas na złożenie tzw. „deklaracji śmieciowej”. Sprawdź, co trzeba zrobić, by nie narazić się na sankcje.

1 lipca br. zmieniła się opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie uiszczana jest ona na podstawie nowej deklaracji, której termin złożenia upływa już za kilkanaście dni, 10 sierpnia br. Wysokość nowej miesięcznej opłaty za odpady stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty od jednego mieszkańca.

Termin wniesienia opłaty za lipiec upływa 15 sierpnia. Oznacza to, że płacimy „z dołu” za miesiąc poprzedni.

Wielu prywatnych właścicieli nieruchomości, szczególnie tych, których zarządzaniem nie zajmuje się spółdzielnia czy wyspecjalizowana firma, mogło czekać na dostarczenie informacji dotyczących nowych opłat klasyczną drogą pocztową, np. w formie ulotek, jak miało to miejsce choćby w 2013 roku.

- Ustawowy obowiązek zawiadomienia właścicieli nieruchomości o wysokości opłaty obowiązuje tylko przy zmianie stawki, co z kolei nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji - zauważa Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Mówi o tym art. 6m ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Taka sytuacja miała miejsce w Lublinie po zmianie stawek opłat od 1 lutego 2019 roku.

W lutym 2019 r. nie została zmieniona metoda wyliczenia wysokości opłaty, a uchwalono nowe stawki opłat i zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysłane zostały zawiadomienia o nowej wysokości miesięcznej opłaty wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w deklaracjach złożonych przez właścicieli nieruchomości.

Obecnie, ponieważ zmieniła się zasada naliczania odpłatności, takiego obowiązku ze strony ratusza nie było.

- Informacja o konieczności składania deklaracji była i jest publikowana na stronie internetowej Miasta Lublin - doprecyzowuje Izolda Boguta. - Temat pojawiał się także w lokalnej prasie oraz w materiałach telewizyjnych. Ponadto, informacja ta była zamieszczona w informatorze miejskim „Lublin.eu” wydawanym przez Urząd Miasta, który kolportowany jest do skrzynek pocztowych mieszkańców. Informator dostępny jest również między innymi w budynkach Urzędu Miasta czy Biurach Obsługi Mieszkańców.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest kwestia tego, czy konieczne jest składanie nowej deklaracji, jeśli nie zmieniła się liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość? Czy nie wystarczy jedynie uiszczanie nowej wyższej należnej kwoty za wywóz odpadów komunalnych?

- Konieczność składania nowych deklaracji wynika ze zmiany metody obliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - odpowiada Izolda Boguta. - Do 30 czerwca br. obowiązywała metoda „od gospodarstwa domowego”, a opłata była zróżnicowana w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość tj. gospodarstwo 1-osobowe, 2-osobowe i 3- i więcej osobowe. W złożonych deklaracjach właściciele nieruchomości deklarowali liczbę gospodarstw domowych prowadzonych w nieruchomości. Od lipca 2021 r. w gminie Lublin obowiązuje metoda stanowiąca iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. W związku z powyższym, w składanej nowej deklaracji właściciele nieruchomości deklarują liczbę osób zamieszkałych i na tej podstawie wyliczają sobie sami kwotę opłaty, jaką będą ponosić za gospodarowanie odpadami przez nich wytworzonymi.

Termin złożenia nowych deklaracji upływa 10 sierpnia br., a do osób, które do tego dnia nie złożą deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w oparciu o posiadane przez urząd dane, będą wysyłane wezwania do złożenia nowej deklaracji z datą obowiązywania od 1 lipca br.

- Wobec osób, które nie złożą deklaracji po otrzymaniu wezwania, wszczynane będą z urzędu postępowania w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - informuje przedstawicielka biura prasowego ratusza. - W wyniku przeprowadzonych postępowań będą wydawane decyzje, w których zostanie określona wysokość opłaty.

Przedmiotową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można złożyć w:

 • Biurach Obsługi Mieszkańców w Lublinie znajdujących się przy:
  - ul. Filaretów 44,
  - ul. Szaserów 13-15,
  - ul. Franciszka Kleeberga 12a,
  - ul. Wieniawskiej 14,
  - ul. Wolskiej 11;
 • Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Tomasza Zana 38;
 • lub wysłać za pośrednictwem poczty na adres Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Tomasza Zana 38.

W przypadku Biur Obsługi Mieszkańców i Wydziału Ochrony Środowiska UM deklaracje można pozostawić w rozmieszczonych tam skrzynkach wrzutowych. Można jednakże przyjść już ze sporządzoną samodzielnie kopią (kserokopią) danego dokumentu i poprosić przyjmującego dokumenty urzędnika o poświadczenie na danej kopii faktu złożenia deklaracji.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie