Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Termin ukończenia „Lasku na Sławinie” przedłużono. Nadal trwają tam prace budowlane

Leszek Mikrut
Zamiast na początek lipca, pierwsze spacery można planować dopiero pod koniec miesiąca. Termin ukończenia prac przy „Lasku na Sławinie” został przedłużony.

Na lubelskim Sławinie - przy ul. Zbożowej, naprzeciwko skrzyżowania z ul. Jemiołową, a tuż przy kościele parafialnym, wzdłuż którego przebiega niedawno wybudowana ścieżka rowerowa i zarazem obok zachodniego skrzydła Zespołu Szkół nr 12 prowadzona jest inwestycja, mająca duże znaczenie dla lokalnej społeczności.

Chodzi o realizację projektu z Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Prace wykonywane są na terenie miejskim i mają na celu przekształcenie tego fragmentu przestrzeni w mini park osiedlowy ze skwerem. Ma się on znajdować między ulicami: Zbożową, Świerkową a Sławinkowską.

- Dla tego zadania opracowano dokumentację rewitalizacji lasku obejmującą urządzenie istniejącego tam terenu zielonego - tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego w kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Zakres inwestycji obejmuje oprócz budowy alejek spacerowych o nawierzchni mineralnej, dostawę i montaż obiektów małej architektury: 5 ławek łukowych, 9 koszy na śmieci, 4 koszy na psie odchody, 3 karmników dla ptaków. 9 lipca 2020 r. marszałek województwa lubelskiego wydał zgodę na wycinkę 5 drzew. Przewidziano nasadzenia zastępcze w liczbie 5 brzóz, które mają być wykonane do końca grudnia bieżącego roku - dodaje.

Koszt inwestycji zgodnie z zawartą umową wynosi 129 tys. zł.

Pierwotnie realizacja inwestycji miała się zakończyć 30 czerwca br., jednak termin ten przedłużono.

- Wykonawca wystąpił z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji inwestycji do 23 lipca - komentuje Monika Głazik. - Powodem była konieczność aktualizacji dokumentacji projektowej w związku z kolizją przebiegu ścieżki z istniejącym drzewostanem. Stąd dokonano nieistotnej zmiany projektu polegającej na przesunięciu przebiegu ścieżki o kilkadziesiąt centymetrów. Obowiązujący termin zakończenia robót zgodnie z zawartym aneksem do umowy to 23 lipca.

Przyczyny zmian w dokumentacji ratusz wyjaśnia następująco:

- Korekta projektu zagospodarowania Lasku Sławin wynika z braku zgody na usunięcie jednego drzewa kolidującego ze ścieżką - argumentuje Monika Głazik. - Oceniliśmy jednak, że będzie możliwe przesunięcie ścieżki, co zostanie wykonane już na etapie wykonawczym. Pozwoli to przede wszystkim na oszczędność czasu, gdyż w procesie realizacji inwestycji procedura wyłonienia wykonawcy bywa długotrwała. Wytyczenie nowego przebiegu wiązało się z aktualizacją dokumentacji projektowej i koniecznością pomiarów geodezyjnych. W tym celu wykorzystaliśmy pomiary geodezyjne w terenie wykonane przez geodetę wykonawcy już w trakcie realizacji inwestycji.

Teren inwestycji został przekazany wykonawcy, a ten sam organizuje pracę swojego zespołu. Deklaruje też zakończenie prac w terminie.

„Lasek na Sławinie” - na co mogą liczyć lublinianie?

„Lasek na Sławinie” w postaci niewielkiego parku ma zachować istniejący leśny charakter przestrzeni. Utwardzone mieszanką kruszyw mineralnych alejki powstają w miejscu wydeptanych przez lata dróżek i płynnie połączą się one z wybudowanym już nieopodal ciągiem pieszo-rowerowym. Oprócz ławek, karmników dla ptaków i koszy zlokalizowane będą tam także informacje o cennych okazach roślin oraz kilka latarni. Wybrano gatunki roślin cieniolubnych oraz te o atrakcyjnym ulistnieniu celem „rozjaśnienia” przestrzeni.

Spacerowicze będą się przechadzać pomiędzy bylinami, ostrokrzewami czy brzozami. Znajdą się tu również cisy, bluszcze, fiołki, konwalie oraz krokusy. W celu ułatwienia pielęgnacji nasadzenia obejmować będą całą szerokość przestrzeni przewidzianej pod roślinność, w tym nasadzenia całymi połaciami, płynnie przeplatające się z istniejącymi drzewami.

Reprezentacyjnym miejscem będzie skwer na planie koła w południowo-wschodniej części terenu. Otoczony zostanie on zimozielonymi nasadzeniami o pokroju kolumnowym, na które wybrano cis pospolity. Całość będzie harmonijnie wpisana w istniejący drzewostan.

Mini park stanie się miejscem atrakcyjnym dla posiadaczy czworonogów, gdyż nie będzie tam obowiązywał zakaz wprowadzania psów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto