Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Teatr Andersena przeniesie się na ul. Kunickiego. Będzie głównym „lokatorem” planowanego tam Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Teatr Andersena a ponadto biblioteka i świetlica środowiskowa, to główni „lokatorzy” przyszłego Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży, w które ma zmienić się nieczynny od lat Dom Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego. Miasto zamawia projekt placówki. I szuka pieniędzy na sfinansowanie robót budowlanych.

Ma to być nowe „otwarcie” dla gmachu przy ul. Kunickiego 35. Nieczynny od lat Dom Kultury Kolejarza zmieni się w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji przebudowy gmachu. We wtorek (10.05) ratusz otworzył oferty złożone w przetargu. Zleceniem zainteresowane są cztery biura architektoniczne. - Aktualnie otrzymaliśmy tylko wnioski od firm zainteresowanych opracowaniem dokumentacji, zaproponowane ceny poznamy później, na etapie składania ofert – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

- W budynku domu kultury powstanie nowoczesna instytucja, dedykowana przede wszystkim dzieciom i młodzieży – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Nowa placówka będzie miała trzech „lokatorów”. Przede wszystkim ma to być docelowa siedziba dla Teatru im. H. Ch. Andersena. Z myślą o nim zaplanowano powstanie dużej sali widowiskowej. Scena, która się w niej znajdzie będzie miała wymiary 12 na 12 metrów i będzie m.in. wyposażona w cztery zapadnie. Prezentowane na niej widowiska będzie mogło oglądać minimum 300 widzów. Powstanie też druga sala - kameralna – z widownią dla min. 100 widzów.

Ma też pojawić się kawiarnia, przestrzeń do wystaw czasowych oraz sala wielofunkcyjna dla prób czytanych i edukacji artystycznej.
Zaplecze ma pomieścić 70 osoby zespół teatru (obecnie jest w teatrze zatrudnionych jest ok. 60 osób). W jego skład wejdą m.in. cztery garderoby, charakteryzatornia. Ale też pomieszczenia techniczne np. modelarnia, pracownia krawiecka oraz magazynowe.

Przy Kunickiego 35 będzie działać też biblioteka - chodzi o filię nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej - musi mieć minimum 500 m kw. powierzchni. – Biblioteka już w tej chwili ma wyjątkowy charakter, przede wszystkim dzięki unikatowej kolekcji z historii kolei. Posiada bogaty księgozbiór o sztuce ludowej, w tym jako jedyna w Lublinie zbiór 55 tomów „Dzieł wszystkich” Oskara Kolberga – przypomina Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

W centrum będzie działać też świetlica środowiskowa – Pracownia Kreatywna – która zajmie co najmniej 100 m kw.

Zewnętrzny parking powinien pomieścić dwa autokary, ciężarówki oraz około 30 samochodów osobowych (widzów i pracowników teatru).

Na przygotowanie dokumentacji ratusz daje łącznie rok. - Opracowanie dokumentacji będzie pierwszym etapem nowej inwestycji. Termin realizacji tego dużego i istotnego z punktu widzenia miasta przedsięwzięcia będzie uzależniony od pozyskania na ten cel środków z funduszy zewnętrznych – zastrzega Żuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto