Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Sztuka się błąka po mieście

redakcja
redakcja
archiwum
Na czas robót przy Centrum Spotkania Kultur Teatr Muzyczny i Filharmonię czeka przeprowadzka.

Wiadomo już, że Centrum Spotkania Kultur (teraz to straszący w centrum miasta Teatr w Budowie) chce budować 15 firm z całej Europy.

Zwycięzca przetargu odnowi również Teatr Muzyczny i Filharmonię. I tutaj pojawi się problem, bo prace zakończą się za trzy lata. Do tego czasu trzeba znaleźć miejsce dla artystów.

– Jeśli chcemy w przyszłości lepszych warunków dla artystów i słuchaczy to te trzy lata się przemęczymy. Wiele wskazuje na to, że koncerty impresaryjne będziemy robić w Uniwersytecie Przyrodniczym, a własne w Uniwersytecie Medycznym – mówi Jan Sęk, dyrektor Filharmonii. Podkreśla jednak, że nadal trwają rozmowy z innymi uczelniami (KUL i UMCS).

– Bierzemy pod uwagę akustykę, możliwość prób, łatwość dostępu dla naszych słuchaczy oraz cenę, choć ta w większości obiektów jest porównywalna. Dobrej sali, która spełnia nasze wymagania w Lublinie nie ma. Szukamy lokalizacji, która zadowoli nas w 85-95 proc. – mówi Sęk. Administracja Filharmonii znajdzie schronienie prawdopodobnie w Radiu Lublin. Tam też mogłyby odbywać się próby oraz koncerty dla szkół.

Najwcześniej we wrześniu

Filharmonicy mają być gotowi do przeprowadzki najwcześniej we wrześniu. Do rozstrzygnięcia przetargu nie będzie wiadomo, kiedy w gmachu przy Skłodowskiej zaczną się prace.

Podobnie artyści z Teatru Muzycznego. – Najbardziej prawdopodobne jest, że przeniesiemy się do Parku Naukowo-Technologicznego na lubelskim Felinie. Tamtejsza sala konferencyjna jest w stanie surowym i po uwzględnieniu naszych uwag powstanie sala wielofunkcyjna. To będzie rozwiązania korzystne dla obu stron – mówi Krzysztof Kutarski szef Teatru Muzycznego. – Tam jest dużo miejsc parkingowych, dobry dojazd, ożywimy zapomnianą nieco dzielnicę i rozreklamujemy Park – wylicza zalety Kutarski.

– Sala na Felinie nie będzie idealna, ale trzeba znaleźć kompromis. Najpierw musi być gorzej, żeby później w CSK było lepiej – dodaje i uważa, że jego instytucja świetnie nadaje się do zagospodarowania dużej sali widowiskowej na tysiąc osób, która powstanie w CSK.

Tułacz muzyczny

Teatr Muzyczny jest najczęściej przeprowadzającą się placówką w mieście. Po II wojnie światowej, do 1987 roku był w Garnizonowym Klubie Oficera, później korzystał ze sceny Domu Chemika w Puławach. Od 1989 roku działał w Domu Kultury Kolejarza by w 2000 przenieść się do Teatru w Budowie.

Centrum Kultury też

Trzy lata temu z zabytkowego budynku przy ul. Peowiaków do swojej tymczasowej siedziby po dawnym domu dziecka (ul. Narutowicza) wyprowadzili się pracownicy i instytucje tworzące Centrum Kultury. Twórcy i organizatorzy spektakli, koncertów i projekcji korzystają z sal w Warsztatach Kultury, Radio Lublin i TVP Lublin.

Używali też muszli w Ogrodzie Saskim ale teraz i park jest w remoncie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto