18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Przepełnione oddziały dla kobiet z zagrożoną ciążą

FAJ
Małgorzata Genca
- Moja żona jest w 12 tygodniu ciąży. Kolejny raz staramy się o dziecko. Niedawno znowu trafiła do Kliniki Położnictwa i Perinatologii szpitala przy ul. Jaczewskiego, i znowu na korytarz - mówi Czytelnik, który zadzwonił do naszej redakcji. - Oddział jest stale przepełniony. Dlatego cieszymy się, że w ogóle "nas" przyjęto - dodał.

Niektóre kobiety nie miały tyle szczęścia. - Kilka tygodni temu podczas kontrolnej wizyty u ginekologa dowiedziałam się, że mogę mieć niewydolność szyjki macicy, co może zagrażać ciąży. Dostałam skierowanie do szpitala. Niestety w klinice przy ul. Jaczewskiego nie było dla mnie miejsca. Usłyszałam, że w ciągu najbliższych kilku dni nie zostanę przyjęta, bo oddział pęka w szwach - opowiada pani Marzena, dziś w szóstym miesiącu ciąży.

W Klinice Położnictwa i Perinatologii SPSK nr 4 jest w sumie ok. 150 łóżek, z czego 40 na perinatologii i 45 na położnictwie. - Cały czas mamy komplet. Są dni, kiedy brakuje nam "dostawek". Ale pacjentki się nie skarżą. Uprzedzamy je jak wygląda sytuacja - zapewnia prof. Jan Oleszczuk, ordynator oddziału.

Pod opiekę specjalistów z jego zespołu trafiają nie tylko mieszkanki Lubelszczyzny, ale również woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego czy mazowieckiego. Bo klinika od lat posiada III stopień referencyjności, czyli osiągnęła najwyższe standardy w lecznictwie szpitalnym. - Opiekujemy się kobietami z zagrożoną ciążą, trafiają do nas najcięższe przypadki. W samym Lublinie takich pacjentek jest ok. 600 rocznie. Mogłyby zgłosić się do innego szpitala, a jednak wybierają nas. Mimo że warunki lokalowe mogłyby być lepsze - przyznaje prof. Oleszczuk.

Specjalista od lat stara się o utworzenie w Lublinie Centrum Perinatologii, które otoczyłoby opieką przyszłe mamy i ich nienarodzone dzieci. Ciężarne leżałyby w salach jedno lub dwuosobowych w piętrowym budynku połączonym bezpośrednio z SPSK nr 4. To idealna lokalizacja, bo po sąsiedzku jest dziecięcy szpital kliniczny, na który trafiałyby chore noworodki, potrzebujące specjalistycznej opieki. - Niestety na ten projekt ciągle brakuje funduszy - przyznaje profesor.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto