Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin pierwszym miastem w Polsce, które uregulowało kwestię parkowania i prędkości hulajnóg elektrycznych. Sprwdź, co się zmieniło

Leszek Mikrut
Leszek Mikrut
Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, ogłosił regulacje dotyczące prędkości i parkowania hulajnóg elektrycznych po zakończeniu korzystania z nich. To efekt uzgodnień z dwoma operatorami jednośladów - firmami BOLT oraz blinkee.city.

- Jako pierwsze miasto w Polsce podpisaliśmy porozumienie z największymi operatorami hulajnóg elektrycznych - poinformował prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. - Wspólnie ustaliliśmy podstawowe zasady funkcjonowania tych jednośladów w przestrzeni miasta, co wyjdzie z korzyścią dla użytkowników hulajnóg i mieszkańców Lublina. Wyznaczyliśmy miejsca parkingowe dla użytkowników hulajnóg, a porozumienie wprowadza ograniczenie ich prędkości do 12 km/h na Krakowskim Przedmieściu, Placu Litewskim, w Ogrodzie Saskim i na Starym Mieście. Wraz z operatorami wprowadzamy też zakaz parkowania hulajnóg w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu od Kapucyńskiej do Królewskiej i na Starym Mieście. Zasady określone w porozumieniu operatorzy wprowadzą do swoich aplikacji - dodaje.

W wyniku porozumieia, na Starym Mieście, w Ogrodzie Saskim, na placu Litewskim nie będzie już można bezkarnie oddalić się od hulajnogi wypożyczonej na minuty. Utworzonych zostanie 20 miejsc parkingowych dla tych pojazdów, które wyznaczono jeszcze pod koniec sierpnia br., zaś aplikacja nie pozwoli na pozostawianie ich w miejscach z zakazem. Dodatkowo znacznie zmniejszy się możliwość rozpędzania tych jednośladów - maksymalnie do 12 km/godz. Podjęcie takich kroków ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z hulajnóg elektrycznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno dla ich użytkowników, jak i pieszych oraz kierowców.

Z wypowiedzi Justyny Góźdź z biura prasowego ratusza wynika, iż hulajnóg na terenie Starego Miasta nie będzie można pozostawiać od 1 maja do 31 października, a więc w okresie funkcjonowania ogródków gastronomicznych. Na tym obszarze będzie je można zostawiać jedynie tam, gdzie zamontowane są stojaki rowerowe. Osoba, która wypożyczyła hulajnogę, nie będzie mogła dokonać jej zwrotu na terenie wyłączonym, gdyż aplikacja uniemożliwi kliknięcie właściwej opcji, a co za tym idzie - nadal będzie pobierana opłata za użytkowanie jednośladu. Na tych obszarach nie będzie też możliwe poruszanie się szybciej niż wynosi przewidziana prędkość.

Podpisane porozumienie przewiduje także okresowe wyłączanie z ruchu i parkowania pewnych obszarów miasta. Będzie to związane z organizowaniem tam wydarzeń kulturalnych, jak np. Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Carnaval Sztukmistrzów oraz Inne Brzmienia.

Wszystkie nowe zasady obowiązują w Lublinie od 18 września br.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto