Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin obchodzi 20. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989

Redakcja
Lublin w wyjątkowy sposób uczci dwudziestą rocznicę obalenia komunizmu. 4 czerwca na placu Litewskim stanie 170 urn wyborczych, cześć z nich trafi później na Białoruś czy do Chin.

Tego dnia będzie można wybrać się w wycieczkę po najważniejszych miejscach dla opozycjonistów. Przewodnikiem w tej podróży będą odtwarzacze mp3.

4 czerwca 1989 r. Made In Poland” – urny z napisami takiej treści staną 4 czerwca na placu Litewskim. – Przygotowane przez nas urny będą papierowe. Szukaliśmy urn z 1989 roku, jednak żadna się nie zachowała – mówi Piotr Brożek z Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”. - To symbol odzyskania wolności, który niestety jest zapomniany, skoro po świecie jeżdżą kawałki muru berlińskiego, to czemu nie może być tak z urnami – dodaje.

Instalację na placu Litewskim utworzy 170 urn – tyle w 1989 roku było komisji wyborczych.

Część urn trafi potem do 7 miejsc na świecie. – Wieczorem wyślemy je do stolic państw, które brały udział w jesieni ludów. Urny trafią do Bukaresztu, Budapesztu, Pragi i Berlina – mówi Brożek. – Trzy kolejne zostaną wysłane do Komisji Europejskiej, Pekinu i do prezydenta Łukaszenki. Tam jak wiadomo obywatele nie mają tylu swobód co w Polsce – dodaje.

Wysyłane paczki będą opatrzone napisem „Uwaga! Delikatne. Nazwa towaru: Duch Wolności”.

Również z placu Litewskiego wystartuje wyjątkowa wycieczka śladami opozycji w Lublinie. Stowarzyszenie Homo Faber zebrało kilka opowieści osób związanych z opozycją. – Historie będą odtwarzały historię tych ludzi, którzy będą opowiadać je oprowadzając nas po ich Lublinie z lat osiemdziesiątych – mówi Piotr Skrzypek ze stowarzyszenia Homo Faber. – Będziemy mogli się dowiedzieć gdzie była drukarnia Solidarności, czy w którym miejscu nasz przewodnik został spałowany – dodaje.

Wspomnienia osób związanych z opozycją zostaną nagrane. Kilka dni przed rocznicą 4 czerwca pojawią się na stronie internetowej stowarzyszenia
.

– Chcemy by ludzie ściągnęli je i spotkali się z nami o jednej godzinie na placu Litewskim. Na hasło „start” włączą swoje odtwarzacze muzyczne i wyruszą w wędrówki szlakami naszych rozmówców – tłumaczy Piotr Skrzypek. Organizatorzy projektu „Szeptany Lublin” w ramach którego są tworzone nagrania liczę, że do wspólnego zwiedzania Lublina z wirtualnym przewodnikiem zgłosi się wielu młodych ludzi.

4 czerwca o godzinie 20:15 na Placu Zamkowym wystąpi zespół Coma, koncert gwiazdy poprzedzi występ lubelskiego zespołu Backbeat.

Na zamku lubelskim od rano rozpocznie się konferencja pt. „ 20 rocznica odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej”. Wykład wygłosi min. Henryk Wujec.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto