MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin na festiwalu miast polskich

Anna Jasińska
Anna Jasińska
30 sierpnia, w Warszawie, Lublin zostanie zaprezentowany w ramach pierwszej edycji Festiwalu Miast Polskich. Cel wydarzenia to ukazanie specyfiki wiodących ośrodków kulturalnych w Polsce.

O Lublinie napisano już wiele. Niepowtarzalną atmosferę miasta współtworzy tradycja, spotykająca się z awangardą. To w Lublinie kultura dalekiego Orientu łączy się z europejskością.

Warszawska prezentacja Lublina przedstawi miasto poprzez muzykę i obraz.

W Warszawie przedstawiony zostanie niezwykły projekt artystyczny: śpiewy wschodniej tradycji – cerkiewne, ormiańskie, gruzińskie i najstarsze pieśni polskie przefiltrowane przez estetykę współczesnej awangardy muzycznej.

Można będzie usłyszeć również oryginalny poemat dźwiękowy pt. „Sceny z Bezkresu" - w reżyserii Jerzego Kornowicza (Kawalerowie Błotni) przy współudziale Jana Bernada (Fundacja Muzyka Kresów). Kilkusetletnie pieśni ludowe przekazywane podczas archaicznego obrzędu wybrzmią wspólnie z nowoczesnym warsztatem muzycznym z kręgu alternatywnych improwizujących kompozytorów, instrumentalistów jazzowych i elektronicznych.

Oprawę wizualną spektaklu inspirują bizantyjsko-ruskie freski z typowej dla zachodniej architektury gotyckiej Kaplicy Św. Trójcy na Zamku Lubelskim.

Przedstawione na nich unikatowe wizerunki aniołów i świętych, wykonane są w orientalnej stylistyce. Kolejne spotkanie Wschodu i Zachodu, tradycji i nowoczesności nastąpi za sprawą Jarosława Koziary, który czerpiąc z estetyki fresków stworzył współczesną multimedialną scenografię.

"Poemat o mieście Lublinie" Józega Czechowicza to jeden piękniejszych utworów, opiewających to miasto.

Egzemplarze „Poematu" zawiezione do Warszawy mają szczególna wartość. Wykonano je metodą typograficzną. Są ręcznie złożone i odbite na prasie drukarskiej pochodzącej z tego samego roku, w którym urodził się Czechowicz. Tą właśnie maszyną na żywo odbijany będzie jeden z wierszy „Poematu".

„Szafa Legend"

Równolegle do pozostałych wydarzeń, na terenie Starego Miasta będzie się przemieszczać „Szafa Legend". Jest to specjalnie zaprojektowany obiekt, do którego wchodzą dwie osoby – aktor i słuchacz. Wewnątrz posłuchać można kilkuminutowej deklamacji lubelskich legend dla jednej osoby. Wydarzenie zostało wzbogacone zamontowanym we wnętrzu szafy mechanizmem optycznym - fotoplastykonem, dzięki któremu będzie można oglądać przeźrocza z Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto