MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Mieszkańcy Czubów upiększają świat

Redakcja
Wezmą udział w warsztatach architektonicznych, nauczą się malować, a potem ruszą na klatki schodowe na Czubach i zmienią je nie do poznania. Mowa o utalentowanych seniorach i młodzieży, którzy rozpoczęli właśnie realizację projektu „Kurs upiększania świata cd”.

Koordynatorka projektu jest Renata Kiełbińska, szefowa klubu „Między nami” na os. Skarpa. - Chcemy dosłownie upiększyć kolejny kawałek świata i zwrócić uwagę mieszkańcom, że dom zaczyna się już na progu bloku – wyjaśnia pani Renata. – Będziemy działać w przestrzeni publicznej. Pokażemy, że niewielkim nakładem kosztów i pracy można zmienić zaniedbane oblicze bloków.

W projekcie weźmie udział kilkunastu seniorów, licealistów i studentów. Trwa kompletowanie składu zespołu. – Wytypujemy wspólnie dwie klatki schodowe na dwóch osiedlach Czubów – wyjaśnia pani Renata. – Zrobimy im zdjęcia, a potem spotkamy się na warsztatach architektonicznych i wspólnie zastanowimy się, jak zmienić wnętrze klatek.

Uczestnicy projektu zrobią coś więcej, niż tylko standardowe odmalowanie klatek. – Nauczymy się robić mozaiki z kafelków, które będzie można umieścić na ścianach klatek, dodamy nową kolorystykę ścianom, zastosujemy przy malowaniu szablony – wyjaśnia pani Renata. – W część działań chcemy też włączyć samych mieszkańców Czubów, ale to będzie dla nich niespodzianką.

Zespół będzie spotykał się dwa, trzy razy w miesiącu. Na pierwszych warsztatach integracyjnych lublinianie spotkali się w miniony piątek. Efekty działań zespołu poznamy na wiosnę. Zobaczymy wówczas także film dokumentalny kręcony przez jednego z uczestników i wystawę fotografii.

To już drugi projekt realizowany w klubie „Między nami” z mieszkańcami Czubów. Za pierwszym razem międzypokoleniowy zespół wziął udział w projekcie „Senior Graffiti – działania z przestrzenią”. Uczestnicy uczyli się malować graffiti, udekorowali salę dla młodzieży i wyremontowali skwer przed klubem. Oba projekty finansuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach na konkursu „Seniorzy w Akcji”.

Co o sprawie myślą sami zainteresowani? - Wzięłam udział w pierwszym projekcie, bo namówiła mnie koleżanka – wyjaśnia Czesława Kowalczyk, mieszkanka ul. Fantastycznej. – Szybko się zaangażowałam, nauczyłam się wielu nowych rzeczy, m.in. robić graffiti. Praca z młodzieżą była wspaniała. Jestem ciekawa kolejnego projektu. Zapowiada się interesująco – dodaje.

- Takie projekty to coś niezwykłego – zaznacza Grzegorz Ignaciuk, 19-letni uczestnik. – To kreatywny sposób na łączenie pokoleń. Dzięki wspólnej pracy możemy pokazać siebie i swoje pomysły. Możemy się dogadać mimo różnicy wieku, bo wszystko zależy jednie od dobrych chęci i otwartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto