Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Miasto chce sprzedać ziemię wokół domów

Agnieszka Kasperska
Kresowa 12. Właściciele tego budynkudostali propozycję wykupu działki wokół niego
Kresowa 12. Właściciele tego budynkudostali propozycję wykupu działki wokół niego Jacek Babicz
Właściciele mieszkań, którzy wykupywali je od gminy Lublin w latach 90. ubiegłego wieku mogą znacznie zwiększyć stan swojego posiadania. Miasto chce w ciągu kilku najbliższych lat sprzedać grunty wokół wielu lubelskich domów. Cena jest konkurencyjna.

O tym, że działki są na sprzedaż, mieszkańcy dowiadują się na razie jedynie przy okazji planowanych prac budowlanych.

- W tej chwili analizujemy kwestię sprzedaży działek i staramy się ją porządkować - przyznaje Karol Kieliszek z biura prasowego UML. - Do tej pory nie występowaliśmy sami z propozycjami sprzedaży gruntów. Dopiero gdy zgłaszają się do nas osoby, które przy okazji prowadzonych remontów wychodzą z pracami poza swój grunt (np. rozkładając rusztowania), składamy im propozycję kupna ziemi.

Czytaj nasz serwis DOM

Propozycję taką dostają wszyscy mieszkańcy współdomów, którzy nabywali swoje posesje z gruntem „po obrysie” budynku lub z niewielką tylko działką. Ile osób dysponuje jedynie takimi działkami? Ratusz na razie nie zebrał takich informacji. Szacuje się, że sprawa może dotyczyć kilkuset nieruchomości. Znajdują się one głównie na Tatarach, Bronowicach, Kalinowszczyźnie, w Śródmieściu i przy ul. Lubartowskiej.

- Dostaliśmy ofertę sąsiednich działek, ale nie jesteśmy z niej zadowoleni - przyznaje paniJadwiga z bloku przy ul. Kresowej 12. - Zaciągnęliśmy olbrzymie kredyty natermomodernizację i nie stać nas teraz na kolejną pożyczkę, żeby kupić ziemię. Dlatego z propozycji ratusza chyba nie skorzystamy, chociaż wielu współwłaścicieli bardzo żałuje.

Miasto zachwala jednak swoje działki i kusi rabatami. Ratusz może sprzedać grunty nawet za 90 procent ich wartości rynkowej. Jeśli mieszkańców na to nie stać, oferowana jest im umowa 2-3-letniej dzierżawy terenu z przyrzeczeniem sprzedania go po tym terminie.

- Liczymy na to, że do Wydziału Gospodarowania Mieniem UML będą zgłaszały się też wspólnoty, zainteresowane kupnem okolicznych gruntów - dodaje Kieliszek.
Sprzedaż działek może okazać się korzystna dla mieszkańców, którzy na nowych gruntach mogą urządzić np. place zabaw lub stworzyć miejsca wypoczynku. Miasto z kolei pozbywając się ich nie tylko podreperuje swój budżet ale też nie będzie musiało dbać o sprzątanie, czy odśnieżanie działek.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto