Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin ma nowego honorowego obywatela. To Tomasz Wójtowicz, siatkarz, złoty medalista z Montrealu. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
- Honor jaki mnie spotyka jest niewątpliwie porównywalny do zdobycia olimpijskiego złota - przekonuje Tomasz Wójtowicz. Wybitny polski siatkarz odebrał w Trybunale Koronnym tytuł Honorowego Obywatela Lublina. Jest 16. osobą, której to wyróżnienie zostało do tej pory wręczone.

- To dla mnie wielki honor i zaszczyt znaleźć się w gronie niepospolitych i znaczących obywali naszego miasta. Zawsze identyfikowałem się z Lublinem: tu się urodziłem, tu mieszkałem, tu zaczynałem stawiać pierwsze kroki siatkarskie. I tu powróciłem po zakończeniu mojej kariery – mówi Tomasz Wójtowicz. Wybitny polski siatkarz odebrał wyróżnienie we wtorek (14 września). Jest 16. osobą, której to wyróżnienie zostało wręczone na przestrzeni ostatnich 27 lat.

Z inicjatywą uhonorowania T. Wójtowicza wyszli na początku tego roku radni PiS. Uchwała w tej sprawie została podjęta 25 marca.

- Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Tomasza Wójtowicza związanych z budowaniem międzynarodowej pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportowego – prezentuje treść uchwały Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

Tomasz Wójtowicz, urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Jest jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii tego sportu. Oprócz złotych medali na mistrzostwach świata w 1974 r. i igrzyskach olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r.

- Nominowany do grona najlepszych „ośmiu” siatkarzy świata i jako pierwszy Polak znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław – Volleyball Hall of Fame – przypomina Pakuła.

- Zdobyłem w życiu wiele wyróżnień, medali i nagród różnego rodzaju, ale honor jaki mnie dziś spotyka jest niewątpliwie porównywalny do zdobycia olimpijskiego złota, które dla sportowca jest ukoronowaniem jego kariery – zapewnia Wójtowicz. I podkreśla: - Zawsze w rozmowach będąc w różnych miejscach Polski czy też świata podkreślałem, że jestem lublinianinem. I, że to miasto jest drogie mojemu sercu.

Wójtowicz zdradził też swoje plany na przyszłość. – Chciałbym co roku współorganizować turniej międzynarodowy, który będzie promował Lublin nie tylko w Polsce ale i w Europie – mówi Wójtowicz.

W październiku tytuł Honorowego Obywatela Lublina ma odebrać kolejny wyróżniony - ks. prof. Andrzej Szostek (etyk i filozof). W latach 1998–2004 był rektorem KUL. Na tej uczelni wykładał – był kierownikiem katedry etyki ogólnej - do emerytury w 2018 r.

Honorowi Obywatele Lublina:

  • Profesor Giuseppe Guarnaccia (rok nadania 2020)
  • Ojciec Ludwik Wiśniewski (2020)
  • Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski (2018)
  • Ojciec Hubert Czuma (2015)
  • Profesor Wiesław Chrzanowski (2010)
  • Profesor Andrzej Nikodemowicz (2009)
  • Doktor Wanda Półtawska (2009)
  • Julia Hartwig (2009)
  • Rita Gombrowicz (2007)
  • Profesor Rocco Buttiglione (2005)
  • Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (2002)
  • Profesor Norman Davies (2000)
  • Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak (1997)
  • Św. Jan Paweł II (1997)
  • Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski (1994)
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto