Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Klapsom mówimy "nie"

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Spoty reklamowe, setki ulotek, warsztaty i konferencje będą przekonywać rodziców, że klaps nie jest rozwiązaniem problemów wychowawczych. Lublin włącza się pełną parą w kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy”.

Zamiast bić dzieci, złość należy wyładować sprzątając dom lub uprawiając sport – radzą psycholodzy.

- Przemoc wobec dziecka bywa nie tylko karą cielesną, potrafi objawić się także jako terror psychiczny, wykorzystywanie seksualne i niezaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych dzieci – twierdzi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który popiera kampanię. – Dla bezbronnej istoty stanowi zawsze traumatyczne doświadczenie, pogłębione faktem, że kat, który zadaje ból i upokorzenie to osoba najbliższa.

Do tego, aby dzieci nie karać fizycznie będą namawiały specjalne przekazy telewizyjne i materiały edukacyjne promujące wychowanie bez bicia.

– Chcemy uświadomić negatywne konsekwencje bicia dzieci oraz promować alternatywne metody wychowawcze - mówi Marta Skierkowska z Fundacji Dzieci Niczyje. - W przedszkolach i szkołach organizowane będą zajęcia edukacyjne dla rodziców.

Lublin popiera ideę kampanii. – Temat bicia dzieci jest bardzo ważny. Sama pamiętam, że chodząc do szkoły wszyscy dostawaliśmy linijką po rękach – mówi Elzbieta Kołodziej - Wnuk, zastępca prezydenta miasta. – Od tego jak dzisiaj postąpimy będzie zależało przyszłe pokolenie i to jak będzie się zachowywać. Chcemy zachęcić rodziców do udziału w warsztatach i innych działań w ramach kampanii.

Ambasadorami kampanii na terenie Lublina są Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Centrum Interwencji kryzysowej MOPR oraz Stowarzyszenie „Stop”.

– Będziemy wychodzić z edukacją do rodziców, kampania medialna pozwoli dotrzeć do dużej liczby lublinian - mówi Aneta Ziętek z miejskiego Wydziału Zdrowia. – W żłobkach, przedszkolach i szkołach zorganizujemy spotkania edukacyjne, rozdamy ulotki, aby rodzice mogli zweryfikować swoje metody wychowawcze. Do końca lutego będziemy zachęcać szkoły, aby same organizowały różne działania w ramach kampanii. Na koniec placówki przedstawią sprawozdania z tego, co zrobiły.

W akcję pod hasłem „Bite dzieci widzą świat inaczej” włączą się lubelskie przedszkola, żłobki i szkoły.

– To bardzo ciekawa kampania, dlatego włączymy się w akcję – mówi Małgorzata Tarach–Malik, wicedyrektorka przedszkola nr 35 przy ul. Błękitnej. – Planujemy zorganizować m.in. spotkania z psychologiem.

W szkołach i przedszkolach będą organizowane specjalne warsztaty, które pokażą, że zamiast klapsa można z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice.

- Spotkania edukacyjne mogą organizować także ośrodki pomocy społecznej i inne organizacje – mówi Agnieszka Ejdys z Fundacji Dzieci Niczyje. – Na początku rodzice mogą się trochę wstydzić przychodzić na takie spotkania, ale myślę, że mimo wszystko będzie spore zainteresowanie.

Pomocy rodzinom udziela m.in. Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6A. Można tam przyjść od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18 oraz sobotę od 8.14 lub zadzwonić pod całodobowy telefon zaufania (081) 534 – 60 – 60.

Organizatorami akcji „Bite dzieci widzą świat inaczej” są Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundacja Dzieci Niczyje.

Na stronie internetowej www.dziecinstwobezprzemocy.pl rodzice znajdą wiele informacji dotyczących wychowywania dzieci bez bicia.

Co mówią statystyki?

61% Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci
69% rodziców wymienia klapsy jako karę wobec dzieci, którą stosują najczęściej
50% Polaków popiera wprowadzenie prawnego zakazu stosowania wszelkich kar fizycznych wobec dzieci. Blisko 90% zwolenników zakazu uważa, że powinien on dotyczyć bicia ręką lub przedmiotami, a tylko 34% popiera zakaz klapsów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto