Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin: Dzisiaj Niedziela Palmowa

Elżbieta Pawelec
Elżbieta Pawelec
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Lublinianie pójdą dziś do Kościoła z barwnymi palmami w rękach.

Dzisiejsze święto, zwane jest również niedzielą wierzbną czy kwietną, w Polsce obchodzi się od średniowiecza. **Tego dnia wierni udają się do Kościoła z palmą, symbolem odrodzonego życia.
– Niedziela palmowa została ustanowiona na pamiątkę wjazdu Chrystusa, witanego jak króla, do Jerozolimy. Wszyscy na powitanie machali wówczas gałązkami palmowymi. Najważniejsze jest to, że ta niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień, czas zadumy i wyciszenia, przygotowujący nas do świąt Wielkanocy – mówi ks. Piotr Nowak.
**
W Lublinie już od dwóch tygodni można było kupić palmę, nieodłączny element dzisiejszego dnia. Producenci tych kolorowych wiązek co roku prześcigają się w pomysłach na ich wykonanie.

Ten wielkanocny symbol najczęściej robiony jest ze zbóż: pszenicy, owsa, żyta. Niektórzy dodają też bazie, trzciny, len, różne odmiany makówki i traw.

– Palmy robię od ponad 30 lat i co roku dodaję do nich coś nowego. W tym roku np. zrobiłam też palmy z dodatkiem kwiatów z bibułek, klientom się podobają. Każda z moich palm jest innej urody, zależy jaki mam w danej chwili pomysł – mówi Wiesława Kucharzyk, producentka palm. – Palmy powinny mieć dużo zielonych elementów, symbolizują przecież odnowę życia, a czas ich święcenia przypada na wiosnę – dodaje.

Wybór palm jest ogromny. – W tym roku najpopularniejsze są te z przewagą zbóż w naturalnych barwach, albo dwukolorowe – mówi pan Marek, sprzedający palmy robione przez wujka.

Od 1986 roku, zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Młodzieży.

Lubelski Kościół obchodzi także Dzień Świętości Życia. Z tej okazji o godz. 11:30 spod Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyruszy marsz w obronie życia, który przejdzie al. Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do Archikatedry Lubelskiej na nabożeństwo o godz. 13.

Z dzisiejszym świętem wiąże się wiele przesądów.

– Każdy domownik powinien zjeść po jednej bazi z poświęconej palmy. Dzięki temu przez cały rok będzie miał zdrowe gardło – mówi Wiesława Kucharzyk. Poświeconą palmę po Wielkanocy należy spalić, bo inaczej będzie nas prześladował niefart.

Za tegoroczną palmę zapłacimy od 1 do 25 zł, w zależności od wielkości, materiału i sposobu wykonania.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto