Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin dołącza do ruszających na ratunek pszczołom!

Redakcja
Te pracowite owady zapylają zasadniczą część roślin, które spożywa człowiek i znaczna część zwierząt. To właśnie od pszczół zależy dalsze życie na Błękitnej Planecie. Ale od dłuższego już czasu owady te są poważnie zagrożone.

MATERIAŁ DZIENNIKARZA OBYWATELSKIEGO

Entomolodzy przestrzegają, że wyginięcie pszczół może doprowadzić do uśmiercenia całej ludzkiej populacji. A w ciągu tylko 1 sekundy ginie ponad 100 tych owadów. Ich sytuacja jest więc niezwykle krytyczna. Pszczoły giną niby bez powodu, a właściwie głównie ze względu na używane przez człowieka środki chemiczne. Nie bez znaczenia są również pasożyty.

Dlatego tak ważne jest niestosowanie lub ograniczanie użytkowania nawozów oraz zbędnej chemii. A walka toczy się już nie tylko o życie pszczół, ale także i o egzystencję nas samych. Ogólnopolska akcja „Nie ma życia bez bzykania” skierowana jest dosłownie do wszystkich, bowiem każdy z nas może zmienić swój ogródek czy choćby balkon w kwieciste środowisko, jakże przyjazne i potrzebne pszczołom.

W ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, Greenpeace buduje w różnych polskich miastach hotele dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających.

Ma to na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania tych owadów oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli w specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, owady znajdują nie tylko schronienie, ale również miejsce do życia, rozmnażania i do swej pracy, czyli do zapylania. A ono z kolei konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin, w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców.

W ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” Greenpeace organizuje społeczną akcję „Adoptuj pszczołę”. Jej pierwsza odsłona odbyła się we wrześniu 2013 roku, a jej celem było pozyskanie funduszy na budowę właśnie 100 hoteli dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających.

Miasta inwestują w kwiaty, w aglomeracjach przybywa zieleni; powstają nowe skwery, parki, a rewaloryzacji poddawane są stare. W jednych i drugich pojawiają się rośliny, które tak bardzo potrzebne są owadom. Dzięki takim poczynaniom entomolodzy liczą na to, że gatunek uda się jednak uratować.

Po raz pierwszy w sierpniu 2013 roku świętowany był Wielki Dzień Pszczół. Wtenczas to właśnie ponad 160 świetlic, szkół podstawowych i domów kultury przygotowało liczne pszczele atrakcje. Sadzono miododajne kwiaty, prowadzono tematyczne konkursy, gry i zabawy. Obchody organizowane były w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół, wakacyjnej akcji edukacyjnej programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tym roku do grona placówek, które będą obchodziły to ogólnopolskie święto, dołączyły również z naszego regionu – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Roztoczański Park Narodowy.

- W najbliższy piątek, 8 sierpnia, w całej Polsce kilkanaście ogrodów botanicznych, parków narodowych i krajobrazowych otworzy swoje bramy bezpłatnie, by przypomnieć wszystkim odwiedzającym, jak ważne dla człowieka i całego środowiska są zagrożone wyginięciem pszczoły – przypomina Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. - Święto odbywa się w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” . W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie i w Roztoczańskim Parku Narodowym w Zwierzyńcu obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 i potrwają cały dzień.

Na odwiedzających Zwierzyniec czekają tam liczne edukacyjne atrakcje. Między innymi:

• przejście przez Pszczelą Ścieżkę z przewodnikiem lub samodzielnie,
• poznanie Zasad Przyjaciół Pszczół w formie interaktywnej zabawy,
• warsztaty z budowania domków dla pszczół,
• poznanie roślin przyjaznych pszczołom,
• możliwość zdobycia nasion roślin przyjaznych zapylaczom lub edukacyjnych gadżetów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

W czasie obchodów będzie istniała możliwość zwiedzenia placówki samodzielnie lub z przewodnikiem o pełnych godzinach (jeśli zbierze się odpowiednia grupa osób). Wstęp będzie bezpłatny.

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na Wielki Dzień Pszczół w godz. 10.00-18.00.

A w programie:
• poznaj z nami różne gatunki pszczół i roślin nektarodajnych,
• zbuduj domek dla pszczół,
• weź udział w wielu zabawach edukacyjnych.

- Wciąż wiele osób myli pszczoły z osami i nie wie, że to właśnie dzięki zapylaczom powstaje nie tylko miód, ale także owocują drzewa owocowe i rosną warzywa – przypomina Aneta Adamska. – Niestety, te niesamowite owady masowo giną. W czasie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół będzie można poznać bliżej świat tych pożytecznych dla całego środowiska naturalnego owadów i dowiedzieć się, jak im pomagać - dodaje.

W województwie lubelskim do Wielkiego Dnia Pszczół przyłączył się także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych - Oddział Terenowy Lublin, który obchody organizuje samodzielnie. Wszyscy zainteresowani mogą także on-line udać się do… wnętrza ula. Codziennie w godzinach od 6.00 do 22.00 można oglądać video relację ze specjalnego ula, który powstał, aby umożliwić za pomocą kamer obserwację życia tych pracowitych owadów.

- Święto 8 sierpnia odbywa się w ramach czwartej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, organizowanego przez firmę ZT „Kruszwica” S.A. Honorowy Patronat nad tym programem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Lubelski Urząd Marszałkowski – dodaje Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

Do obchodów Wielkiego Dnia Pszczół przyłączyły się instytucje, placówki przyrodnicze i edukacyjne w całej Polsce, a wszystkie informacje o tym święcie oraz o streamingu z ula dostępne są na stronie: www.pomagamypszczolom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto