Lublin: Co proponują Dzielnicowe Domy Kultury? Część 2

Ewelina Krawczyk
facebook.com/pages/Młodzieżowy-Dom-Kultury-Pod-Akacją-w-Lublinie
Myślicie, że w Lublinie niewiele się dzieje? Trzeba jechać do centrum miasta, żeby zobaczyć lub wziąć udział w czymś ciekawym? Nic bardziej mylnego! Po raz drugi zapraszamy Was do przeglądu zajęć i warsztatów prowadzonych w lubelskich Dzielnicowych Domach Kultury. Dziś przekonacie się, jak spędzić czas na LSMie, Czubach i Młodzieżowym Domu Kultury „Pod akacją” w jego dwóch siedzibach.

Dzielnicowy Dom Kultury „LSM”

Teatr:Zajęcia recytatorsko-teatralne to propozycja dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W programie: praca nad tekstem, ćwiczenia dykcyjne i redakcyjne oraz przygotowanie do konkursów recytatorskich i literackich. Dostępne są również zajęcia mniej teatralne – komunikacja – drama stosowana. Spotkania prowadzone są metodą dramy stosowanej, która pozwoli w aktywny sposób rozwijać umiejętności interpersonalne przydatne w życiu społecznym oraz zawodowym.

Lublin: Co proponują Dzielnicowe Domy Kultury? Część 1

Muzyka: Osoby umuzykalnione mogą odnaleźć się podczas zajęć wokalnych. Polegają na pracy nad emisją głosu, dykcją, recytacją, interpretacją piosenki, ruchem scenicznym oraz higieną głosu. Przeznaczone są dla dzieci powyżej 6 roku życia, dla młodzieży oraz dorosłych. Ponadto w Domu Kultury możecie nauczyć się gry na fortepianie, keyboardzie, gitarze klasycznej i elektrycznej oraz flecie prostym i poprzecznym w ramach Ogniska MIDI – nauka gry na…

Taniec:Zajęcia taneczne na LSM-ie to spotkanie z tańcem nowoczesnym. Dwa razy w tygodniu spotykają się trzy grupy wiekowe: 4-8 lat, 9-14 lat oraz powyżej 15 lat, by w miłej atmosferze poznać tajniki ruchu.

Pozostałe:

Zajęcia plastyczne dla dzieci powyżej 7 lat. Tematyczne zajęcia prowadzi plastyk Monika Sierzpowska, zapewnia ona fachową opiekę merytoryczną i materiały plastyczne dla uczestników. W DDK „LSM” jest również tzw. modelarnia. Ponadto zajęcia fotograficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programie m.in. teoretyczne podstawy fotografowania, zajęcia praktyczne w pracowni i w plenerze, w profesjonalnym studiu fotograficznym, podstawy obróbki komputerowej oraz wystawy prac poplenerowych. Coś dla siebie znajdą tu również seniorzy. Obsługa komputera i Internetu dla seniorów oraz Klub Aktywnego Seniora.
Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4a.

Młodzieżowy Dom Kultury „Pod akacją”Teatr: Przy ul. Grodzkiej 11 działają trzy teatry: dziecięcy teatr „Supełki”, Teatr „Drugie Piętro” i „Panopticum”. Teatr Panopticum działa od 1985 roku, skupia młodzież szkolną. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną, młodzież poznaje warsztat aktorski, uczy się kultury teatralnej i pogłębia wiedzę o teatrze. Zaś przy Chrobrego 18 znajdziecie Zespół Recytatorski i Teatr Poezji. Zajęcia obejmują m.in.: ćwiczenia dykcyjne, zabawy teatralne i logopedyczne oraz przygotowanie tekstów do szkoły teatralnej. Teatr i literatura w fotografii to warsztaty o charakterze twórczym dla dzieci młodszych i starszych. Podczas zajęć można być aktorem, scenografem, reżyserem, modelem, fotografem, a nawet czytelnikiem i pisarzem. Działa również Teatr Arteria – to trzy grupy warsztatowe składające się z młodych ludzi, głownie licealistów, pragnących rozwijać swoje teatralne pasje, poszerzać swój warsztat aktorski oraz wiedzę w zakresie teatru, przy tym dobrze i kreatywnie się bawiąc.

Muzyka: Młodzieżowy Dom Kultury ma dla młodych ludzi mnóstwo muzycznych propozycji: Zespół wokalno-taneczny „Gaduły” i zespół taneczny „Gaduły XL”, zespół tańca jazzowego, Studio Piosenki przy ul. Chrobrego. Ponadto siedziba przy Grodzkiej zaprasza do Chóru „Skowronki”, gromadzącego uzdolnione muzycznie dzieci z lubelskich szkół podstawowych. Jest tu również zespół wokalny „Sine Nomine” – wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok - od muzyki dawnej po współczesną. Wracając na Chrobrego, możecie przystąpić do zespołów gitarowych czy nauczyć się gry na pianinie i keyboardzie.

Taniec: Przy MDK „Pod akacją” działa Dziecięcy Zespół Tańca Współczesnego „Arabeska” podzielony na cztery grupy wiekowe. Ulubioną formą zespołu jest miniatura i inscenizacja taneczna. Prowadzący posługują się głównie techniką tańca współczesnego, ale wykorzystują również elementy rytmiki, klasyki, akrobatyki i tańca nowoczesnego. Drugą opcją jest zespół tańca „Idea”, prowadzony przez Ewę Zagórską.

Pozostałe: To wiele różnych pracowni, jak: malarstwa i wizażu/witrażu/grafiki, grafiki i rysunku, malarstwa, artystycznych technik cyfrowych, makramy czy historii sztuki. Ponadto wiele opcji dla młodych fotografów, amatorów filmu, szachistów… oraz pracownia sztuki kulinarnej oraz kroju i szycia.
Lublin, ul. Grodzka 11 / ul. Bolesława Chrobrego 18.

Dzielnicowy Dom Kultury SM Czuby „Skarpa”Teatr: Początkujący adepci sztuki teatralnej (w wieku 7-12 lat) mogą dołączyć do Teatru Dziecięcego „Skarpa”.

Muzyka:Dziecięcy zespół muzyczno-wokalny to oferta dla dziewcząt i chłopców, którzy chcą w przystępnej formie i miłej atmosferze nauczyć się podstawowych chwytów gitarowych, posługiwania się harmonijką ustną i wokalem. Możecie też wybrać indywidualną naukę gry na instrumencie. W ofercie znajduje się nauka gry na pianinie, instrumentach elektronicznych, akordeonie, gitarze, flażolecie i perkusji.

Taniec: Dla najmłodszych (5-8 lat) – Taniec Malucha – zajęcia w formie zabaw tanecznych mają na celu zainteresowanie dzieci tańcem, poprawę kondycji i poczucia rytmu. Dla nieco starszych dzieci: zespołowy taniec nowoczesny dla początkujących i zaawansowanych dziewcząt i chłopców.

Pozostałe:Przedszkole sportowe – zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci inspirowane piłką nożną. Treningi prowadzi były piłkarz Górnika Łęczna. Ponadto: koło majsterkowicza, aby teraz i w dorosłym życiu wbić samodzielnie gwóźdź, przepiłować deskę, przylutować urwany kabelek itp. trzeba się tego gdzieś nauczyć. Modelarnia, w której dzieci nauczą się samodzielnie sklejać kartonowe, plastikowe i drewniane modele statków, pojazdów i samolotów i jeszcze zrobić dla nich makietę. Pracownia rękodzieła artystycznego – w dwóch wersjach – dla dzieci i dla dorosłych: mozaika, scrapbooking, szycie, krojenie, filcowanie, szydełkowanie… i wiele innych. Dla wszystkich dostępna jest również siłownia, propozycje sportowego spędzenia czasu i dla dzieci Domek Zabaw, a w nim: zabawy wszelkiego rodzaju, ciekawe zabawki i gry zespołowe, naukę cyrkowych sztuczek, konkursy i wiele niespodzianek.
Lublin, ul. Przytulna 4.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie