18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin będzie mieć wirtualną bibliotekę

JAXA
archiwum
W Lublinie powstanie wielka biblioteka wirtualna. Każdy, kto ma dostęp do internetu, będzie mógł bez wychodzenia z domu przeczytają w niej książki z zasobów lubelskich bibliotek publicznych i największych uczelni.

W czwartek miejscy radni będą debatować nad projektem uchwały zabezpieczającej fundusze na realizację tego przedsięwzięcia. W ciągu trzech lata na trafić na ten cel z kasy ratusza ponad 4 mln zł. - Sam projekt powstania biblioteki wirtualnej opiewa na 22 mln zł. Inwestycja w 85 procentach na być sfinansowana ze środków Unii Europejskiej - precyzuje ks. Jerzy Latawiec, wicedyrektor biblioteki KUL i pomysłodawca biblioteki wirtualnej.

Wszytko po to aby ułatwić dostęp do zasobów bibliotecznych partnerów projektu. - Aby przeczyć książkę wystarczy mieć tylko dostęp do internetu. Nie wychodzą z domy będzie można korzystać z księgozbiorów zgromadzonych w bibliotekach - wskazywał Grzegorz Hunicz, dyr. Wydz. Informatyki i Telekomunikacji UM Lublin.

Jak? - Powstanie jeden portal, na którym będziemy mogli znaleźć interesująca publikację czy książkę, bez względu w zasobach której instytucji się ona znajduje. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę szukaną książkę, odnaleźć ją i otworzyć w przeglądarce na ekranie własnego komputera. W kilka chwil mamy książkę przed oczami - wyjaśnia Hunicz.

Chodzi o publikacje zgromadzone w bibliotekach KUL, UMCS. Uniwersytetu Medycznego. Ale też w bibliotekach miejskich i wojewódzkich z Lublina, Chełma, Zamościa oraz lubelskiego Teatru NN.

- Oczywiście chodzi o zbiory nie objęte prawami autorskimi. Liczymy, że zeskanowanych zostanie około 5 milionów stron, czyli 40 tysięcy książek, czasopism, w tym m.in. współczesne prace naukowe jeśli towarzyszące im badania były sfinansowane ze środków publicznych - dodaje ks. Latawiec.

W wirtualnych zasobach znajda się m.in. literatura piękna, lektury.

Na korzystanie z biblioteki wirtualnej przyjdzie nam trochę poczekać. - Chcemy, aby portal zaczął działać już z końcem 2012 r. Realizacja całego projektu ma być zakończona do połowy 2013 r. - zapowiada ks. Latawiec.

Lubelska Biblioteka Wirtualna ma mieć charakter otwarty. W przyszłości swoje zbiory będą mogły do niej dołączyć również inne placówki działające w regonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto