MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. 8 osób zginęło, kolejnych 156 zastało rannych. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał 2021 rok na lubelskich ulicach

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
8 osób zginęło, kolejnych 156 zastało rannych w Lublinie w wypadkach drogowych w 2021 r. Najczęściej dochodziło do niech w piątek, najbezpieczniejszym dniem pod tym względem była zaś niedziela. Ulica, której powinni się wystrzegać kierowcy – lub mieć oczy dookoła głowy podczas jej pokonywania – jest ul. Filaretów. To zmiana bo, rok wcześniej „najniebezpieczniejszą” była al. Witosa.

– W 2021 roku na terenie powiatu lubelskiego grodzkiego doszło do 138 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a obrażenia odniosło 156. W tym samym okresie do policji zgłoszono 5219 kolizji drogowych – informuje podinspektor Tomasz Gil, Komendant Miejski Policji w Lublina. Funkcjonariusze przedstawili raport ze swojej działalności za 2021 r. W najbliższy czwartek (31 marca) będzie przedmiotem obrad na sesji Rady Miasta Lublin.

Z policyjnych danych za 2021 r. wynika, że w porównaniu z 2020 r., na drogach zginęło mniej osób (w 2020 było 10 ofiar, w 2021 – 8), spadła liczba wypadków drogowych (o sześć). Wzrosła natomiast liczba rannych (o osiem) oraz kolizji – o 1004.

Dniami kiedy kierowcy powinni mieć „oczy dookoła głowy” są piątki i wtorki. To wtedy policjanci odnotowali najwięcej wypadków. W minionym roku w piątki doszło łącznie do 26 wypadków (dwie ofiary śmiertelne, 31 rannych). We wtorki – czyli numer dwa na liście – do 24 takich zdarzeń. „Najbezpieczniejszym” dniem była natomiast niedziela - 11 wypadków.

Trochę inaczej wygląda statystyka kolizji. Tu znowu liderem był piątek – 945, ale już na drugim, miejscu uplasował się czwartek – 891. Znowu najspokojniejsza pod tym względem była niedziela – 352.

W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce na ul. Filaretów. Łącznie było ich sześć. Zginęła w nich jedna osoba a sześć zostało rannych. To zmiana lidera tej statystyki. Rok wcześniej „numerem jeden” była al. Witosa.

– W 2021 r. wypadki drogowe wystąpiły na 75 ulicach miasta, sześć z nich miało miejsce na ul. Filaretów, natomiast po pięć zanotowano na Witosa, Mełgiewskiej, al. Kraśnickiej, Diamentowej i Narutowicza – wskazuje Gil.

Ofiarami są nie tylko kierowcy lub pasażerowie pojazdów. Kolejną grupę poszkodowanych stanowią piesi. Do wypadków z ich udziałem doszło na 39 ulicach. Liderem jest al. Tysiąclecia (cztery wypadki, jedna osoba zabita i czterech rannych).

Miano „skrzyżowania blacharzy” przypadło temu u zbiegu Diamentowej z Wrotkowską. Łącznie odnotowano tam 48 kolizji. O dziewięć więcej niż w przypadku „numeru dwa” czyli skrzyżowania u zbiegu Tysiąclecia z Unii Lubelskiej (rok wcześniej było ono liderem z 52 kolizjami). Na trzecim miejscu są uplasowało się skrzyżowanie Witosa – Doświadczalna (33 kolizje).

Ranking najbardziej kolizyjnych ulic otwiera al. Witosa (213), a dalej są: Solidarności (186) i Tysiąclecia (180).

„Kolizyjnym” rekordzistą był luty 2021 r. Liczba kolizji odnotowanych przez policje wyniosła 504. Dla porównania miesiąc wcześniej – w styczniu – było ich 390, a w miesiącem z ich najmniejszą liczbą był kwiecień – 325.

– Krytyczny czas kiedy dochodzi do największej liczby kolizji drogowych, to okres między godziną 15 a 17 – precyzuje Gil.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto