Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Mroźna zima da nam po kieszeni

Barbara Wójtowicz
Andrzej Wojtan
- Życzyłbym sobie, żeby ceny zbóż w tym roku były na tyle wysokie, aby rolnicy wyszli na zero, a nie stracili - mówi Roman Kot, rolnik z Ludwina, z-ca prezesa Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". - Zboże i rzepak wymarzły prawie całkowicie, a poniesionych wydatków nie da się nadrobić, nawet jeśli znów obsiejemy pola.

Mrozy dały się też we znaki plantacjom malin i truskawek, a to oznacza, że w tym roku będziemy pewnie płacić za nie więcej.

Jak informuje Tadeusz Solarski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, najbardziej ucierpiały uprawy zbóż ozimych i rzepaku, w mniejszym stopniu owoców miękkich. - Największe straty ponieśli rolnicy na zachodzie naszego województwa, siejący zboża i rzepak - tłumaczy.
Marian Brodowski, prezes Grupy Producentów Owoców i Warzyw "Ekoowoc", twierdzi, że straty poniosą też plantatorzy malin i truskawek. - Na mojej 3-hektarowej plantacji wymarzło około 60 proc. malin - mówi. - Owoców będzie mało, a nie wiadomo, jak ukształtuje się cena skupu. Może być zbliżona do ubiegłorocznej, która była bardzo niska.

Pomoc zaproponowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która od 2 maja do 1 czerwca 2012 r. przyjmuje wnioski o udzielenie jednorazowej pomocy finansowej. Mogą się o nią ubiegać rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach w wyniku mrozów. Wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR.

Część gmin oświadczenia o poniesionych stratach zbierała już wcześniej. Np. do Urzędu Gminy Garbów wpłynęło 70 wniosków o pomoc. - To mało w porównaniu ze stratami, jakie ponieśli rolnicy - nie ukrywa Marta Głowacka, podinspektor ds. inwestycji gminnych i rolnictwa. - Zniechęcają się, bo kwota dofinansowania i tak nie pokryje strat.

Rolnicy na ponowne obsianie powierzchni 1 ha upraw mogą bowiem otrzymać 100 zł.

A jak straty rolników wpłyną na ceny w sklepach i na targowiskach? Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że droższe mogą być owoce, jak maliny czy truskawki, ale i oleje oraz tłuszcze roślinne. - Straty w zbożach nie powinny natomiast wpłynąć na cenę pieczywa, bo koszt zakupu ziarna to tylko 12 procent jego ceny. Ale chleb i tak zdrożeje, a zdecydują o tym wzrastające ceny paliw i energii - dodaje.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto