Lubelszczyzna ma problem ze smogiem i jakością wody. „Nawet za darmo nie chciałbym założyć pieca gazowego”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Archiwum/Polska Press
Udostępnij:
Województwo lubelskie ma problem ze smogiem i jakością wody. Zdaniem radnego sejmiku Leszka Kowalczyka to m.in. nieudolność polityki całej UE.

Zarząd województwa lubelskiego przyjął w październiku Raport z wykonania Programu ochrony środowiska województwa lubelskiego za lata 2019 – 2020. To dokument, który ma pomagać lokalnym władzom w prowadzeniu polityki związanej z ochroną i poprawą stanu środowiska.

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie władz województwa przez firmę Ekostandard Pracownię Analiz Środowiskowych największy problem w regionie dotyczy zanieczyszczenia powietrza. Od kilku lat bowiem w województwie występuje wysoki poziom benzo(a)pirenu w pyle. I dlatego, jak zauważają twórcy raportu przy tworzeniu Programu ochrony środowiska dla województwa lubelskiego na kolejne lata, szczególną uwagę należy zwrócić na zanieczyszczenie powietrza benzo(a)pirenem w pyle oraz zmniejszenie stężeń pyłu zawieszonego PM2,5.

Zły jest też stan wód powierzchniowych. „Należy dążyć do ciągłej poprawy gospodarki wodno-ściekowej” – rekomendują autorzy raportu, choć przyznają, że tego typu działania poprawiające sytuację już się dzieją. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w latach 2019-2020 rozbudowano zarówno sieć wodociągową, jak i kanalizacyjną, wzrosła również ilość przyłączy. Ponadto na terenie województwa odnotowuje się także wzrost ilości przydomowych oczyszczalni ścieków i zmniejsza się ilość zbiorników bezodpływowych.

Z kolei wyniki pomiarów hałasu na terenie województwa lubelskiego przekraczają wprawdzie dopuszczalne normy hałasu, jednak w zestawieniu map akustycznych z 2012 r. oraz 2017 r. widać znaczący spadek oddziaływania hałasu na środowisko. „W celu dalszego zmniejszania uciążliwości hałasu komunikacyjnego należy zwrócić również uwagę na przekroczenia dopuszczalnych wartości hałasu - szczególnie w porach nocnych” – czytamy w dokumencie opracowanym przez Ekostandard.

Są też dobre informacje. Na terenie województwa lubelskiego w żadnym punkcie pomiarowym nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego poziomu pól elektromagnetycznych.

Na ostatniej sesji sejmiku województwa lubelskiego z dokumentem zapoznali się radni. - Ten raport bije na alarm – uważa radna Bożena Lisowska (Koalicja Obywatelska). Jej zdaniem władze regionu powinny szczególnie zadbać o ograniczenie smogu oraz poprawę jakości wód. – Czyste powietrze i czysta woda to dwa największe zasoby jakie dała nam natura, a my swoją działalnością doprowadziliśmy do tego, że mamy złej jakości wodę i powietrze – przekonuje radna Lisowska. I dodaje: - Jeżeli nie będziemy dbać o wody powierzchniowe nie będziemy mieć dobrej jakości wód głębinowych i będziemy mieć problem z zasobami wody.

Radna Lisowska apeluje też o kontynuację wszystkich działań wzmacniających świadomość ekologiczną oraz kampanie społeczne i informacyjne na temat negatywnych skutków spalania odpadów. Jej zdaniem warto informować mieszkańców o obowiązkach i korzyściach wynikających z tego, że sejmik przyjął uchwałę antysmogową.

- Żadne uchwały smogowe nie pomogą – twierdzi natomiast radny Leszek Kowalczyk (PiS). - Jeżeli będą wysokie ceny energii i gazu to nawet 5 tys. zł kary nic nie pomoże, bo uboga osoba nie zapłaci mandatu i będzie dalej palić śmieciami – uważa radny Kowalczyk. Jego zdaniem informacje zawarte w raporcie pokazują nieudolność polityki całej UE dotyczącej gazu. - Trzeba napierać UE, żeby zlikwidowała opłaty CO2, bo to ceny energii prowadzą do tego, że będziemy mieć jeszcze gorsze powietrze – stwierdza radny Kowalczyk. I deklaruje, że „nawet za darmo nie chciałby założyć pieca gazowego”.

O to czy i jak rekomendacje zawarte w raporcie zamierzają wykorzystać władze województwa zapytaliśmy Remigiusza Małeckiego, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, ale nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Lubelszczyzna ma problem ze smogiem i jakością wody. „Nawet za darmo nie chciałbym założyć pieca gazowego” - Kurier Lubelski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Niedouczana głowa Tomaszu Nieśpiał!! Gdzie jest Lubelszczyzna!!
Dodaj ogłoszenie