Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna. Darmowy tłumacz języka migowego w lubelskich szpitalach

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Archiwum/Polska Press
Czy osoby głuche są dyskryminowane w lubelskich szpitalach i przychodniach? Marszałek województwa zapewnia, że nie.

- Osoby głuche są dyskryminowane i traktowane jak obywatele drugiej kategorii ponieważ placówki lecznicze finansowane ze środków publicznych nie są dostosowane do ich potrzeb - alarmuje Stowarzyszenie Polskiego Instytutu Praw Głuchych.

Jego przedstawiciele przekonują, że problem z dostępem do tłumaczy języka migowego w placówkach służby zdrowia uwypukliła pandemia. Chodzi m.in. o wszechobecne maski, które uniemożliwiały czytanie z ruchu warg, czy przejście na teleporady przez wiele przychodni.

Na problem dostępu osób głuchych do świadczeń medycznych w placówkach podległych samorządowi województwa zwraca też uwagę radna sejmiku Ewa Jaszczuk (Polska 2050). - Czy pacjenci dotknięci głuchotą mają zapewniony dostęp do tłumaczy języka migowego? Czy mają stworzone szanse na porozumienie się z personelem? - pyta w interpelacji radna Ewa Jaszczuk.

Jak wyjaśnia w odpowiedzi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia, dla których podmiotem tworzącym jest samorząd województwa lubelskiego, osoby uprawnione mają możliwość skorzystania z dostępnych środków wspierających komunikowanie się w postaci kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesłania faktu lub kontaktu listownego. Ponadto w celu zapewnienia efektywnej komunikacji osoba uprawniona w czasie korzystania ze świadczeń zdrowotnych ma prawo do pomocy osoby przybranej. Marszałek Stawiarski podkreśla też, że dyrektorzy tych instytucji dokładają wszelkich starań aby osoby dotknięte głuchotą miały różny dostęp do wszystkich świadczeń medycznych, a ich niepełnosprawność nie stanowiła bariery w porozumiewaniu się z personelem.

- Większość placówek posiada pracownika posługującego się językiem migowym lub zapewnia bezpłatny dostęp do tłumacza - wskazuje marszałek Stawiarski. I przypomina, że w niektórych podmiotach leczniczych zostały zamontowane pętle indukcyjne oraz zintegrowane z nimi systemy kolejkowe, które w sposób audio-wizualny zarządzają ruchem pacjentów, ułatwiając dostęp do świadczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelszczyzna. Darmowy tłumacz języka migowego w lubelskich szpitalach - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto