Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie szpitale łączą siły. „Pacjent nie może na tym stracić”

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Silniejsza pozycja negocjacyjna w relacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz lepsza jakość usług zdrowotnych – takie cele przyświecają połączeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej ze szpitalem im. Jana Bożego. Fuzja ma nastąpić 12 kwietnia.

To już pewne. We wtorek, 12 kwietnia dwa podległe samorządowi województwa szpitala połączą siły. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przejmie Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie wraz z całym jego majątkiem.

– Coś się rzeczywiście kończy, ale decyzja zapadła, więc teraz trzeba się skupić, żeby cały proces połączenia przebiegł jak najlepiej – mówi „Kurierowi” Tadeusz Duszyński, dyrektor szpitala im. Jana Bożego. – Ale rewolucji nie będzie. Dwa szpitale będą funkcjonować pod jednym logo – podkreśla.

Jak wynika z przedstawionej jeszcze jesienią ubiegłego roku koncepcji połączenia szpitali, najważniejszym celem tej zmiany jest poprawa dostępności do leczenia i jakości świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Połączenie ma też przynieść wymierne oszczędności. Obecne zadłużenie obu placówek przekracza pół miliarda złotych. Dzięki operacji połączenia dług ma przestać rosnąć w 2025 roku. Ważnym atutem ma być też silniejsza pozycja negocjacyjna w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Koncepcja związana z połączeniem się nie zmieniła. Realizujemy ją zgodnie z wcześniejszymi założeniami – zaznacza w rozmowie z „Kurierem” Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Szczegóły tego procesu ma podać w przyszłym tygodniu.

Według dyrektora Duszyńskiego na zmianie nie stracą pacjenci. – Zarówno jeśli chodzi o dostępność, jak i jakość usług. Wręcz przeciwnie. Po połączeniu szpital będzie miał rozszerzony zakres leczenia specjalistycznego – zapewnia Tadeusz Duszyński. Jak podkreśla, zdecydowana większość oddziałów placówki, którą kieruje, pozostanie w dotychczasowych miejscach, a swego rodzaju „premią” za projekt połączenia szpitali ma być robot Da Vinci. To najnowocześniejszy na świecie system do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, który szpital przy al. Kraśnickiej kupił za 15 mln zł.

Według stanu na koniec 2021 roku w WSS przy al. Kraśnickiej zatrudnionych było 1626 osób. Zdecydowana większość to personel medyczny, głównie pielęgniarki i lekarze. Głównie są to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wśród personelu medycznego 202 osoby pracują w ramach kontraktów. Stan zatrudnienia w szpitalu im. Jana Bożego to 909 osób. 606 to personel medyczny. 261 osób z tego grona pracuje na kontraktach. To głównie lekarze (137 osób), których jest więcej niż tych zatrudnionych na umowę o pracę.

Jak mówi dyrektor Duszyński w ramach połączenia wszyscy pracownicy szpitala im. Jana Bożego przechodzą do szpitala im. Wyszyńskiego. – Przynajmniej przez rok mają zapewniony ten sam status – dodaje dyrektor Duszyński, który już w styczniu złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Jego odwołanie pierwotnie miało nastąpić 15 marca, ale zarząd województwa zdecydował, że połącznie szpitali nastąpi nieco później, czyli 12 kwietnia.

Tadeusz Duszyński ma zostać zastępcą dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej. – Dostałem taką propozycję – przyznaje w rozmowie z „Kurierem” dyr. Duszyński.

Potwierdza to Piotr Matej. – Mam obecnie jednego zastępcę, którym jest dr Małgorzata Piasecka. Wakat na stanowisku drugiego zastępcy uzupełni dyrektor Tomasz Duszyński – mówi dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.

O połączeniu dwóch lubelskich szpitali zdecydowali w listopadzie ubiegłego roku radni sejmiku województwa. Pomysł poparli nie tylko samorządowcy związani z PiS, ale także radni opozycji.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto