Lubelskie Pszczółki lepsze od Zagłębia Sosnowiec

Krzysztof Szuptarski
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Koszykarki Pszczółki AZS pokonały na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec 64:58.

Pierwsza kwarta była niezwykle wyrównana, a wynik przeważnie oscylował wokół remisu lub na minimalnym prowadzeniu był jeden z zespołów. W 26 minucie Pszczółka po rzucie Dominik Poleszak prowadziła jeszcze 29:26, ale już do końca drugiej kwarty, dokładnie przez 5 minut i 33 sekund nie potrafiła zdobyć punktów. Miejscowe natomiast wykorzystały niemoc akademiczek, notując serię 12:0 i na przerwę schodziły z 9-punktową zaliczką (38:29).

Po zmianie stron podopieczne trenera Wojciecha Szawarskiego rozpoczęły pościg za sosnowiczankami, zmniejszając w 22 minucie stratę do 5 oczek (35:40). Miejscowe ponownie zanotowały jednak bardzo dobrą serię 8:0 i w połowie trzeciej kwarty prowadziły już różnicą 13 oczek (48:35). Pszczółka nie zamierzała odpuszczać i 49 sekund przed zakończeniem tej odsłony po dwóch rzutach zza linii 6,75 m Feyondy Fitzgerald i Doroty Mistygacz oraz rzucie Dajany Butulji praktycznie dogoniła gospodynie (51:54).

Początek czwartej kwarty nie ułożył się niestety po myśli lublinianek, gdyż miejscowe w 32 minucie ponownie odskoczyły na 58:51. Półtorej minuty później Pszczółka przegrywała już tylko 57:60, ale dwukrotnie celnie przymierzyła Amerykanka Robyn Parks i Zagłębie miało znowu 7 punktów przewagi (64:57). W ostatnich czterech minutach świetnie w barwach Pszczółki zaprezentowała się reprezentantka Ukrainy Kateryna Dorogobuzowa, która czterokrotnie w tym okresie celnie rzuciła za trzy punkty.

Jeszcze na półtorej minuty do końca meczy lublinianki przegrywały 67:73, ale świetnie dysponowana Dorogobuzowa doprowadziła do remisu po 73 na 47 sekund przed zakończeniem środowej potyczki. Gospodynie następnie oddały niecelny rzut, a faulowana Nigeryjka Uju Ugoka wykorzystała dwa rzuty osobiste i Pszczółka wyszła na prowadzenie 75:73. Ekipa z Sosnowca miała jeszcze 13 sekund na oddanie celnego rzutu, ale na całe szczęście dla lublinianek pomyliła się Parks.

JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 73:75 (20:18, 18:11, 16:22, 19:24)
Zagłębie: Parks 21, Fikiel 17, Swanier 11, Stara 10, Skrba 8, Šikšniute 6, Urbaniak. Trener: Leszek Marzec
Pszczółka: Butulija 18, Dorogobuzowa 15, Ugoka 12, Fitzgerald 11, Witkowska 6, Mistygacz 5, Poleszak 4, Dobrowolska 3, Cebulska 1, Trener: Wojciech Szawarski