Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dobre! Debata „Kuriera" o wyzwaniach, które stoją przed kulturą. Zobacz zdjęcia i wideo

Krzysztof Załuski
Kolejna debata, którą przeprowadziliśmy z udziałem zaproszonych gości dotyczyła sytuacji szeroko pojętej kultury na Lubelszczyźnie. Jak można się było domyślić, ten temat został zdominowany głównie przez „spustoszenie” w tej sferze, jakiego dokonała pandemia koronowirusa.

- Myślę, że negatywne skutki pandemii w kulturze będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat – podkreślał Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. – Sam proces zamrażania, potem odmrażania instytucji kulturalnych jest w tej chwili nieprzewidywalny, bo nie wiemy, co będzie jesienią.

Uczestnicy spotkania szukali jednak pozytywnych aspektów funkcjonowania kultury w tych niecodziennych okolicznościach, z którymi dotychczas nigdy do tej pory nie mieliśmy do czynienia.

- Te wszystkie ograniczenia, odwołane koncerty, spektakle, zamknięte kina, spowodowały, że bardzo szybko różnego rodzaju sztuka pojawiła się na szeroką skalę w sieci – mówił Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie. – Większość z tych rzeczy z pewnością nie przetrwa, ale pojawiło się wiele ciekawych i nowatorskich wydarzeń, które będą kontynuowane.

Nasi rozmówcy zgodnie przyznali, że obecna sytuacja związana z pandemią wyzwoliła wśród artystów o wiele większą kreatywność niż przez koronowirusem.

- Nie da się jednak ukryć, że kultura jeszcze nigdy w swojej historii nie stała przed takim wyzwaniem jak obecnie

Zamknięte lub działające w ograniczonym zakresie instytucje kultury odczuły znaczny spadek dochodów – większość od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Są jednak też takie, które w ogóle w tym roku nie działały. To m.in. Lubelska Trasa Podziemna, która powinna rocznie przynosić kilkaset złotych dochodu.

- Musimy przetrwać; w podobnej sytuacji są wszystkie instytucje kultury w województwie – nie ukrywał Andrzej Miskur, kierownik w Oddziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. – Chciałbym jednak podkreślić, że nasze największe muzea przez cały czas funkcjonowały – wprawdzie przez długi czas bez zwiedzających, ale pracownicy w tym czasie zajmowali się chociażby ewidencjonowaniem zbiorów.

Jak się ma nasza kultura?

Mimo finansowych tarapatów, możemy być jednak dumni ze stanu naszej kultury. Mówił o tym m.in. Michał Karapuda. – Spotykam się z ludźmi kultury z różnych miast i mówią wprost, że zazdroszczą Lublinowi takiej oferty imprez i zaangażowania samych mieszkańców – dodał dyrektor. – Budujące jest to, że nawet na małych, dzielnicowych imprezach widać wiele osób, które w nich uczestniczą. Kilkanaście lat temu mieliśmy w Lublinie góra jeden festiwal w miesiącu, dzisiaj – gdyby nie pandemia – tylko we wrześniu byłyby to trzy, cztery duże imprezy z udziałem tysięcy widzów z całego świata. Dzisiaj, mimo tych wszystkich zawirowań śmiało można powiedzieć, że Lublin z sennego, mało atrakcyjnego jeszcze kilkanaście lat temu miasta, stał się znanym i cenionym nie tylko w Polsce, ale i w Europie kulturalnym centrum.

Artyści o kulturze

W debacie wzięli też udział sami artyści: Przemysław Buksiński z Teatru „Poławiacze Pereł” oraz Bogusław Byrski z Teatru Andersena.

- Przeniesienie kultury do internetu nie jest dobre – mówił Przemysław Buksiński. – Kultura, czyli mówić inaczej kontakty interpersonalne znalazły się w „internetowym kotle”. Nikt jednak nie mówi, jak w tym kotle znaleźć coś wartościowego. Bogusław Byrski z kolei uważa, że pieniądze na „robienie” kultury powinny dostawać nie instytucje, a sami artyści. I to oni mają ją tworzyć. Obydwaj artyści byli jednak zgodni, że wykorzystanie internetu dla potrzeb kultury daje szansę mniejszym projektom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie na dobre! Debata „Kuriera" o wyzwaniach, które stoją przed kulturą. Zobacz zdjęcia i wideo - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto