Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Absolwencie, sprawdź w jakiej branży zarobisz najwięcej

MSZ
archiwum
W branżach technologii informatycznych, ubezpieczeń i energetycznej świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni zarobią najwięcej. Tegoroczni maturzyści, którzy jesienią rozpoczną studia powinni sprawdzić, czy kierunek, który wybrali przyniesie im w przyszłości zadowalające wynagrodzenia.

Jak pokazały wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak średnia płaca osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy wyniosła w 2010 roku 1,9 złotych miesięcznie. Wynik ogólnopolski nie jest pocieszający dla żaków z województwa lubelskiego, bowiem mediana płac w naszym regionie jest o 300 złotych niższa niż w kraju.

Czytaj także: Serwis dla tegorocznych maturzystów, studentów i przyszłych pracowników

- Województwo lubelskie uplasowało się na czwartej od końca pozycji ze średnią miesięcznych zarobków wynoszącą 1600 złotych. To wynagrodzenia osób, które rozpoczynają pierwszą pracę - podają twórcy badania. Niższe płace otrzymają mieszkańcy tylko trzech województw: kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego (1,5 tys. zł) i warmińsko-mazurskiego (1,4 tys. zł). - Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby, które podjęły pierwszą pracę w woj. mazowieckim (2,3 tys. zł) oraz pomorskim i wielkopolskim (2 tys. zł).

Raport opracowany przez firmę Sedlak & Sedlak wyróżniał również wynagrodzenia osób, które rozpoczynają swoją karierę zależnie od branż, w których dostały pierwszą pracę. - Na najwyższe zarobki wśród osób podpisujących swoje pierwsze umowy o pracę mogli liczyć zatrudniani w branży technologii informatycznych. Mediana ich wynagrodzeń ukształtowała się na poziomie 2, 5 tys. zł i była o blisko 67 proc. wyższa niż ta zaobserwowana w przypadku takich sektorów jak handel oraz nauka i szkolnictwo 1,5 tys. złotych - podają twórcy raportu. Osoby rozpoczynające swoją pracę na szczeblu specjalisty mogły liczyć na zarobki rzędu 2,2 tys. złotych. Warto również dodać, iż jedna czwarta z nich osiągała płace powyżej 2,9 tys. złotych. Dla porównania pracownicy szeregowi otrzymywali wynagrodzenia na poziomie 1,7 tys. złotych, a 25 proc. z nich zarabiało ponad 2,2 tys. złotych.

Jednym z najważniejszych aspektów, które decydowały o zarobkach był pozom wykształcenia. Absolwenci szkół wyższych z tytułem magistra, bądź inżyniera mogły liczyć na wynagrodzenia o 33 proc. wyższe niż osoby, które ukończyły tylko szkołę podstawową, bądź zawodową. - Kolejnym ważnym czynnikiem była znajomość języka angielskiego. Osoby, które biegle mówią w tym języki mogły liczyć na 47 proc. wyższe zarobki niż osoby, które zadeklarowały, że słabo znają ten język - twierdzą twórcy zestawienia.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto