Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelski sanepid alarmuje. Spada liczba szczepień

Gabriela Bogaczyk
Już 603 rodziców z Lublina uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci
Już 603 rodziców z Lublina uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci Piotr Warczak
Największy spadek dotyczy szczepień przeciwko krztuścowi, ospie wietrznej oraz odrze, śwince i różyczce. - W 2015 roku szczepienia przeciwko krztuścowi wykonano u 35 proc. dzieci w wieku 6 lat. Dla porównania, w 2014 roku było to 68 proc., czyli dwa razy więcej - informuje Irmina Nikiel, dyrektor sanepidu w Lublinie.

W związku z tym ponad trzy tysiące dzieci z Lublina i powiatu nie jest w pełni uodpornionych przeciwko krztuścowi.

- Wynika to z przekazania powiatowej stacji sanepidu ograniczonej ilości preparatów szczepionkowych zawierających acelularny krztusiec - wyjaśnia Nikiel.

Opłata za profilaktykę

W drugiej połowie zeszłego roku wystąpił na Lubelszczyźnie problem z dostawą szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce. Z tego powodu liczba dzieci zaszczepionych w Lublinie zmalała o 2,6 proc.

Natomiast 700 dzieci mniej zostało zaszczepionych przeciwko ospie wietrznej. Różnica wynika z tego, że w 2014 roku to szczepienie było obowiązkowe. - Obecnie nie znajduje się ono w obowiązkowym kalendarzu szczepień - tłumaczy dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno--Epidemiologicznej w Lublinie.

W praktyce oznacza to, że rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni za szczepionkę przeciwko ospie. Jej cena waha się obecnie w granicach 250 złotych.

Ostatnio znacznie chętniej rodzice szczepią dzieci przeciwko pneumokokom. W zeszłym roku aż 3,1 tys. dzieci uzyskało tę odporność.

- Z roku na rok wzrasta też liczba osób zaszczepionych na grypę. W 2015 roku było to około 12 tys. osób w samym Lublinie - informuje Nikiel.

Kara dla rodziców

Obecnie 603 rodziców z Lublina i okolic uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci.

- Od początku bieżącego roku skierowaliśmy już 36 spraw na drogę postępowania administracyjnego do wojewódzkiego sanepidu. Maksymalna kara dla rodziców wynosi nawet 5 tysięcy złotych - dodaje Irmina Nikiel.

Lekarze ostrzegają przed skutkami nieszczepienia dzieci. Z danych wojewódzkiego sanepidu wynika, że w 2015 roku aż 100 osób z woj. lubelskiego zachorowało na krztusiec. To pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej. Odnotowano też więcej przypadków zachorowań na świnkę i ospę.

- Brak fachowej wiedzy powoduje, że rodzice z niechęcią odnoszą się do szczepionek. Należy pamiętać, że ten wynalazek pozwolił na opanowanie chorób zakaźnych i eliminację epidemii - przypomina Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych.

Specjaliści zaznaczają, że decyzja i tak należy do rodziców.

- Ja im zawsze będę polecał wybór na tak. Jest to kwestia odpowiedzialności za zdrowie swojego dziecka. Jako lekarz byłem świadkiem wielu dramatów, których można było uniknąć przez zastosowanie odpowiedniej szczepionki - dodaje dr n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef Kliniki Chorób Zakaźnych w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto