Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelski deptak będzie zmodernizowany

Artur Jurkowski
Tak ma wyglądać nowy-stary deptak.
Tak ma wyglądać nowy-stary deptak. materiały prasowe
- Chcemy aby deptak wyglądał bardziej estetycznie, nawiązywał swoim wyglądem do pl. Litewskiego, będącego salonem Lublina, który zostanie przebudowany - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. We wtorek ratusz przedstawił koncepcję zmian na „starej” części deptaka.

- Mówimy o liftingu tej przestrzeni - stwierdził Jacek Ciepliński, projektant, szef Biura Architektonicznego Idea.

Zmieni się nawierzchnia deptaka. Obecne betonowe kostki zastąpi granit. Przy czym nie będzie to taka kostka jak np. na ul. Grodzkiej. - Będzie gładka. Utrzymana zostanie w kolorystyce jasno beżowej na obrzeżach oraz szaro-grafitowej w środku, gdzie będzie jednocześnie przebiegała droga przeciwpożarowa. To nawiązanie do kolorystki nawierzchni nowego placu Litewskiego - opisywał Ciepliński.

Kolejna zmiana to drzewa. Obecnie rosnące klony jaworowe zostaną przesadzone. - W ich miejsce pojawią się wiśnie osobliwe odmiany kulistej. To gatunek, który nie wymaga intensywnej pielęgnacji np. częstego przycinania korony a do tego jest atrakcyjny wizualnie o każdej porze roku zarówno w okresie kwitnienia jak i fazie, gdy drzewa okrywają się liśćmi - tłumaczył Ciepliński.

Nowe drzewa, podobnie jak obecne, będą posadzone bezpośrednio w gruncie. Wokół pni ustawione zostaną betonowe siedziska obłożone wykładziną z drzew szlachetnych. - Brak ławek na deptaku to obecnie istotna uciążliwość dla mieszkańców - dodawał Ciepliński.

Drzewa pojawią się tylko po jednej stronie traktu pieszego (podobnie jak obecnie po parzystej stronie Krakowskiego Przedmieścia). Będzie ich mniej niż obecnie, zamiast 15 posadzonych zostanie 13. - Zdemontowane zostaną obecne metalowe osłony. A same drzewka będą iluminowane za pomocą reflektorów. Przy każdym z drzew będzie ich cztery - uzupełniał Ciepliński.

Z obecnych drzew na deptaku zostaną tylko robinie akacjowe, które rosną przy ul. Świętoduskiej oraz Wróblewskiego.

Radykalnie zmieni się oświetlenie. Na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Świętoduskiej zniknie jeden rząd latarni. Zostanie tylko jeden (po przeciwnej stronie niż drzewa). Będą to zupełnie nowe latarnie ledowe o wysokości 8,5 metra (czyli tyle ile mają latarnie w kształcie tzw. pastorałów). Na odcinku od ul. Świętoduskiej do ratusza latarnie będą tej samej wysokości co obecnie.

Zmiany czekają też pl. Łokietka przed ratuszem. Tam pojawi się nowa nawierzchnia, w tym na ul. Lubartowskiej. - Poszerzone będzie przejście dla pieszych, znikną krawężniki wytyczające przebieg ulicy. Nie będzie też słupków z łańcuchami odgradzających pl. Łokietka od ul. Lubartowskiej - precyzował Ciepliński.

Obok ratusza pojawią się dwa drzewa (w betonowych donicach), kolejne sześć stanie w rejonie Bramy Krakowskiej.

- Koszt przebudowy deptaka szacujemy na 7 mln zł - mówił Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydz. Inwestycji i Remontów UML.

Prace mają być przeprowadzone w 2018 r.

Mieszkańcy mogą przesyłać uwagi na temat koncepcji modernizacji deptaka na adres: [email protected]. Mają na to czas do 15 stycznia.

Zmiany też na ul. Zielonej

Ul. Zielona ma być “przywrócona” pieszym. Ograniczony ma być ruch samochodów oraz parkowanie. Tu zmiany mogą zacząć się wcześniej niż w przypadku deptaka, ale nie wcześniej niż latem przyszłego roku.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto