Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelska policja uruchomiła Stanowisko Wspomagania Dowodzenia

Redakcja
Nie będzie więcej problemów z dodzwonieniem się pod alarmowy numer 112. Tak twierdzi policja. W środę 2 bm. w Komendzie Miejskiej Policji przy Północnej otwarto pierwsze w kraju Stanowisko Wspomagania Dowodzenia (SWD).

W ubiegłą niedzielę problemy z dodzwonieniem się do policji miał pan Ignacy Kasperski, którego chuligani napadli na ulicy Lubartowskiej. - Pod 112 dzwoniłem trzykrotnie. Niestety, bezskutecznie.

Oficjalnie stanowisko w komendzie ruszyło dzisiaj. Na sali wydzielono trzy poziomy, każdy pełni inną funkcję dla obiegu informacji. Najniżej służbę pełnią policjanci będący operatorami numerów 997 i 112. Po rejestracji zdarzenia i jego wstępnej analizie, wiadomość trafia do ich kolegów zajmujących środkowy poziom. Ci z kolei kierują na miejsce zdarzenia odpowiednie służby patrolowe. Nad innymi góruje dyżurny jednostki, który koordynuje pracę całego zespołu i odpowiada za realizacje zadań w przypadku najpoważniejszych problemów.

Każde ze stanowisk SWD zostało wyposażone w dwumonitorowy zestaw komputerowy z dostępem do policyjnych baz danych oraz sieci internetowej. Nowoczesne konsole dyspozytorskie pozwalają na integrację i zestawienie połączeń radiowych i telefonicznych. Stanowisko zostało również wyposażone w nowoczesną ścianę wizyjną pozwalającą szybko zlokalizować miejsce wypadku, czy skalę zdarzenia.

- Ta możliwość sprawi, że dyżurny jednostki będzie mógł w rzeczywistym czasie śledzić, gdzie znajduje się dany patrol i wysyłać na miejsce zdarzenia policjantów, którzy są najbliżej - wyjaśnia Anna Smarzak z KWP w Lublinie.

Lubelszczyzna to pierwszy region, w którym wprowadzono system. W przyszłości tego typu miejsca będą funkcjonować w całym kraju. - Opracowaliśmy już cały harmonogram wprowadzania SWD do poszczególnych województw. Według niego, do końca roku wprowadzimy system w 65 największych miastach w Polsce - poinformował nadinsp. Waldemar Jarczewski, zastępca komendanta głównego policji. - Prawdopodobnie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku system zostanie zrealizowany w całym kraju.

To przedsięwzięcie było możliwe dzięki pozyskaniu funduszy w ramach projektu "Lubelskie bezpieczne". Całkowity koszt to 19 mln 800 tys. złotych. Niemal 16 mln otrzymaliśmy od UE.

Zobacz: Chevron poszukuje gazu łupkowego w Leśniowicach


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto