Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelska kultura podbija internet. Do wyboru filmy, spektakle, warsztaty. Za darmo

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Kolejne lubelskie placówki dołączają do akcji „#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!” zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury. Udostępniają w sieci za darmo filmy, warsztaty online czy spektakle. Zarówno starsi, jak i najmłodsi widzowie znajdą coś dla siebie.

Teatr im. H. Ch. Andersena proponuje Teatrotekę Andersena. Na stronie internetowej teatru (www.teatrandersena.pl/teatroteka) oraz jego facebookowym profilu zamieszczane są materiały audio i wideo. W każdy piątek o godz. 9.30 publikowane są archiwalne nagrania spektakli, dla widzów są dostępne do godz. 22.00 w niedzielę. Z kolei w każdą środę od godz. 18.00 do godz. 21 można zobaczyć materiały z cyklu „Domowe czytanie Andersena”. Aktorzy teatru zapowiadają, że każdego tygodnia będą przygotowali autorskie czytania wybranych baśni Hansa Christiana Andersena.

- Zachęcamy także widzów do samodzielnego publikowania na naszym profilu na Facebooku w komentarzach do postów efektów swojej twórczości domowej zainspirowanej naszymi działaniami w sieci. Bardzo tęsknimy za naszymi widzami, a dzięki temu mamy z nimi kontakt - zachęca Agata Will z Teatru Andersena.

Centrum Kultury w Lublinie również przeniosło swoją działalność do sieci.
- Zawiesiliśmy swoją działalność programową, ale wciąż jesteśmy z Wami online. Regularnie będziemy przygotowywać dla Was kolejne propozycje, abyście mogli pozostać w kontakcie z kulturą - czytamy na stronie internetowej placówki.

Pierwszą z propozycji jest live rysunkowy, który odbywa się od poniedziałku do czwartku o godz. 9:00. Jego autorką jest Agata Jakuszko – Sobocka, sketchnoterka (osoba tworząca rysunkowe notatki) z Lublina, która zaprasza na swój kanał na platformie Youtube.

Z kolei od poniedziałku do piątku CK zaprasza na cykl NuciMisie w domu. Dzieci wraz z Sylwią Lasok będą uczyły się piosenek Zespołu Deficytu Natury. Transmisja jest dostępna na profilu facebookowym (https://www.facebook.com/PracowniaSztuczka/). Pracownia Sztuczka jednocześnie zaprasza dzieci do udziału w „Domowych sztuczkach sensorycznych” czy „Sztuczka kulinarnych na żywo” również na Facebooku.

Na swojej stronie internetowej (www.ck.lublin.pl) placówka udostępnia najmłodszym fragmenty Kulturalnej Kolorowanki nr 2.

- Bardzo chcielibyśmy się z Wami spotkać na sali kinowej w ramach naszych regularnych pokazów, ale teraz to niemożliwe. Dlatego w ramach akcji #zostańwdomu chcemy przypomnieć Wam kilka krótkometrażowych filmów nagrodzonych na Lubelskim Festiwalu Filmowym 2017 - piszą organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Filmowego.

Krótkometrażówki znajdziecie na kanale Youtube LFF.

Do wyboru, do koloru
Do akcji #Zostańwdomu włączyły się także Warsztaty Kultury. Na stronie internetowej warsztatykultury.pl/nudy-nie-ma/ znajdziecie materiały video, które mogą natchnąć do działania, by zrobić coś ciekawego nie wychodząc z domu. To szereg propozycji warsztatowych, m.in. przepis na szarlotkę czy tutorial, jak uszyć filcowe kapcie.

Lubelska grupa Poławiacze Pereł Teatr Improv postanowiła podzielić się z mieszkańcami audiobookami z nagranymi Legendami Lubelskimi. Znajdziecie je pod linkiem: polawiaczeperel.pl/impropowiesci-lubelskie/.

Fundacja „Via Jagiellonica” nie zrezygnowała ze swoich piątkowych spacerów. Przeniosła je jednak do internetu. W każdy piątek o godzinie 20:00 organizatorzy zapraszają na wspólny wirtualny spacer lubelskimi traktami w Europie. Można w nich wziąć udział dołączając do wydarzenia na facebooku.

Z kolei Akademickie Centrum UMCS „Chatka Żaka” na swoim facebookowym profilu zamieszcza występy muzyczne z poszczególnych edycji Festiwalu Wschody. To także zaproszenie na warsztaty malowania pisanek online.

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zachęca lublinian do korzystania z makiet online, które powstały w ramach projektu „Lublin 2.0 - Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta” i spacerów po dawnym Lublinie. Projekt powstał w ramach obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim. Do obdjerzenia pod adresem: teatrnn.pl/przewodniki.

- Staramy się wykorzystywać w tym trudnym czasie nowe media – mówi Kinga Ludwik z „Bramy Grodzkiej – Teatru NN”.

Centrum Spotkań Kultur na swoim profilu facebookowym regularnie zamieszcza propozycje gier i zabaw towarzyskich. W sobotę na ich fanpage’u pojawiła się możliwość wirtualnego zwiedzania wystawy poświęconej scenografii filmowej. Każdy chętny może odbyć wirtualny spacer po wystawie znakomitej polskiej kostiumolożki Zofii de Ines: „Forma-Kolor-Kostium. Zofia de Ines” oraz zobaczyć galerie zdjęć z wystawy „NEONart”.

Codziennie na facebookowym profilu CSK publikowane są nowe propozycje aktywnego spędzania czasu w gronie rodzinnym w ramach Domowego Laboratorium Zabawy.

Pod internetowym linkiem: https://player.pl/programy-online/bednarek---mtv-unplugged,145929?fbclid=IwAR18RChU69nqYcTCYYjJbEZNOHaKTGSB8OX8Sl6p1y0jcyd1XU_YO9uEvaQ można znaleźć koncert Kamila Bednarka „MTV Unplugged BEDNAREK”, który odbył się w CSK w 2018 roku.

Na stronie spotkaniakultur.com możliwe jest odnalezienie galerii zdjęć z wyjątkowych wydarzeń, które odbyły się w ubiegłych latach w CSK, m.in. z koncertu Seala.

Miłośnicy kina na fanpage'u CSK znajdą wywiad z Katarzyną Sobańską i Marcelem Sławińskim oraz różnego rodzaju anegdoty z planu filmowego.

Biblioteka na Poziomie (Filia nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej) zaprasza dzieci na internetowe bajkoranki. Wydarzenie odbywa się poniedziałku do piątku o godz. 10:30 na żywo. Co zrobić, by wziąć w nim udział? Wystarczy dołączyć do grupy na Facebooku o nazwie Domowa biblioteka.

Co zamiast kina?
W związku z epidemią koronawirusa do odwołania zamknięte są wszystkie lubelskie kina. Bardzo dużo filmów można jednak obejrzeć legalnie i całkowicie za darmo w formie online.

Wiele produkcji zostało udostępnionych na platformie YouTube. Na kanale Studia Filmowego TOR znajduje się klasyka polskiego kina. Można obejrzeć m.in. filmy Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Zanussiego. Z kolei kanał Studia Miniatur Filmowych oferuje ponad 500 bajek przeznaczonych dla najmłodszych widzów, w tym kultowe wieczorynki m.in. Pomysłowy Dobromir czy Dziwne Przygody Koziołka Matołka.

Popularny polski dystrybutor, Gutek Film, oferuje przez tydzień za darmo dostęp do swoich zasobów filmowych. Można je obejrzeć w serwisie Cineman.pl.

Darmowe filmy od Studia Filmowego KADR znajdują się w serwisie Ipla.tv. To dziesiątki produkcji, w tym najnowszy film Jana Komasy – „Sala Samobójców. Hejter". Jedynym warunkiem darmowego seansu jest obejrzenie reklam na początku i pod koniec filmu.

Natomiast na stronie dokumentcyfrowo.pl znajdują się zrekonstruowane cyfrowo dzieła polskiej szkoły dokumentu.

***
Na facebookowej grupie „Kultura w kwarantannie” osoby z całej Polski, także z Lubelszczyzny, dzielą się informacjami na temat wydarzeń, które można obejrzeć online. Każdy znajdzie coś dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto