Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Lublin: Samolot nie wylądował, bo kontrolerzy poszli do domu

Aleksandra Dunajska
Lotnisko Lublin: Samolot nie wylądował, bo kontrolerzy poszli do domu
Lotnisko Lublin: Samolot nie wylądował, bo kontrolerzy poszli do domu Tomek Koryszko
W poniedziałek samolot Ryanaira z Londynu nie wylądował w Lublinie z powodu złej widoczności. Odleciał do Rzeszowa. W Lublinie, na lot do Wielkiej Brytanii nadal czekali jednak pasażerowie. Ryanair zdecydował, że samolot zatankuje i wróci po podróżnych do Lublina.

Zainspirowani przez naszego Czytelnika, pana Mariusza, odsłuchaliśmy na jednej ze stron internetowych rozmowy pilota samolotu z wieżami w Rzeszowie i Lublinie. Tuż po godz. 13.30 (czasu uniwersalnego, 14.30 polskiego) rzeszowski kontroler lotów informuje pilota Ryanaira, że lotnisko w Lublinie zamyka się o godzinie 14 (czasu uniwersalnego). Kilka minut później pilot mówi kontrolerowi, że jednak będzie leciał do Lublina. Kontroler powtarza, że za 20 minut w Lublinie kończą pracę. Pilot odpowiada, że mimo wszystko podejmie próbę. Tuż po godzinie 14 słychać, jak pilot próbuje porozumieć się z wieżą kontroli lotów w Lublinie. Wzywa ją trzykrotnie, ale nie dostaje odpowiedzi. Samolot odlatuje więc pusty do Londynu. Podróżni czekający od kilku godzin w Lublinie mogą polecieć z Modlina (do którego muszą dotrzeć na własną rękę), zmienić termin podróży albo zażądać zwrotu pieniędzy.

Jak to możliwe, że doszło do takiej sytuacji? - Kontrolerów ruchu lotniczego zatrudnia PAŻP. Nie pracują u nas na stałe, dojeżdżają z innych miast na potrzeby obsługi zaplanowanych operacji lotniczych. Na co dzień nie stanowi to problemu, ale w sytuacjach nadzwyczajnych pojawiają się kłopoty - przyznaje Piotr Jankowski, rzecznik portu. - Rozmawiamy z PAŻP, żeby kontrola ruchu lotniczego funkcjonowała przez cały czas otwarcia portu czyli od 6 do 22 - mówi.

PAŻP na razie jednak tego nie planuje. Sytuację portu poza godzinami pracy kontrolerów, np. w kwestii przyjmowania mniejszych samolotów ruchu general aviation, mogłoby poprawić działanie lotniskowej służby informacji powietrznej, tzw. AFIS (ma ją Modlin). Port nie planuje jednak jej uruchomienia, bo musiałby ponieść dodatkowe koszty: etatów i sprzętu.

Zobacz komentarz satyryczny do tego wydarzenia: KLIK

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto